Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Özel Sektörden Tarihi Eserlere Destek

Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ndeki Kayakapı Mahallesi’nde bulunan 212 kültürel ve tarihi eserin, Magic Life International şirketince restore edileceği

NTV-MSNBCb>Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ndeki Kayakapı Mahallesi’nde bulunan 212 kültürel ve tarihi eserin, Magic Life International şirketince restore edileceği belirtildi.

Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait cami, kilise, hamam, konak, çeşme ve konut gibi 212 kültürel ve tarihi eserin toplu olarak bulunduğu Kayakapı Mahallesi’nin, 1969 yılında Afete Maruz Bölge ilan edildiğini, bu mahallede yaşayan vatandaşların da daha sonra yaptırılan afet evlerine taşındığını ve söz konusu bölgede bulunan varlıkların kaderine terkedildiğini kaydetti.
Tarihi varlıkların korunması ve gelecek nesillere aynı güzellikte aktarılması düşüncesiyle 1999 yılında bölgenin Afete Maruz Bölge statüsünden çıkarılması için başlattığı çalışmalardan olumlu sonuç aldıklarını ifade eden Ödemiş, semavi dinlerin kaynaştığı ve hoşgörü içinde yıllarca huzur içinde insanların yaşadığı ender merkezlerden biri olan Kayakapı Mahallesi’nin kurtarılarak korunması, korunurken de Kapadokya bölgesindeki turizm gelirlerinin artırılması için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

BİN YATAKLA KONAKLAMA TESİSİ
Ödemiş, Kayakapı Mahallesi’ndeki kültürel ve tarihi eserlerin, devlet desteği olmadan dünyanın sayılı turizm şirketlerinden Magic Life International firmasınca restorasyonunun yapılacağını ve daha sonra bölgenin bin yataklı dev bir konaklama tesisi olarak turizmin hizmetine kazandırılmasının amaçlandığını söyledi.
Kayakapı Mahallesi’nin imar planının, aralarında konularında uzman profesörlerin de bulunduğu 20 kişilik bir ekip tarafından hazırlanmaya başlandığını belirten Ödemiş, çalışmaların ardından planın Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulacağını, onay alınmasından sonra da restorasyon çalışmalarına başlanacağını bildirdi.
Ödemiş, Ürgüp’ü bir dünya kenti konumunda değerlendirecek bu dev projenin hayata geçirilmesi sırasında çok sayıda Ürgüplü vatandaşın da çalışmalara katılacaklarını kaydederek, “Gerek projenin hazırlanışı sırasında gerekse dev turizm kompleksi haline getirilmesinde birçok Ürgüplü vatandaşımız burada çalışacak ve aile ekonomilerine katkı sağlayacak. Bu proje bizim için çok önemli ve örnek bir proje olacak” dedi.
Ödemiş, Kayakapı Mahallesi restorasyonu için 2002 yılı birimlerine göre 30 milyon dolarlık bir harcama yapılacağını ve projenin 2005 yılında tamamlanmasını ümit ettiklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-sektorden-tarihi-eserlere-destek_3148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!