Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Özel Sektörün Gözünden Kentsel Dönüşüm

Konut sektörünün önde gelen isimleri, son yılların en tartışmalı başlıklarından 'kentsel dönüşüm'ü değerlendirdi. Sabah Gazetesinin haberine göre, kentsel dönüşümde kamu - özel sektör işbirliği talebi öne çıkıyor.

yapi.com.tr
Özel Sektörün Gözünden Kentsel Dönüşüm

Konut sektörünün önde gelen isimleri, son yılların en tartışmalı başlıklarından 'kentsel dönüşüm'ü değerlendirdi. Sabah Gazetesinin haberine göre, kentsel dönüşümde kamu - özel sektör işbirliği talebi öne çıkıyor.

'Kentsel dönüşüm ajansı' oluşturulmalı

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, İstanbul'da 3.5 milyona yaklaşan konutun neredeyse yüzde 50'sinin 30 yaşını doldurmuş binalardan oluştuğunu belirterek bu tabloyu "Adeta bir saatli bombanın üzerinde yaşıyoruz" sözleriyle özetledi. Dumankaya, "Kentsel dönüşüm ajansı" kurulması gerektiğini anlatarak, bir yandan kentsel dönüşümün tüm aktörleri sürece katılırken, diğer yandan da yapılacak olan yasal itirazların da önüne geçilebileceğinin altını çizdi. Dumankaya, "Kentsel dönüşümün önündeki bürokratik engellerin kaldırılması gerekiyor. Başta özel sektör olmak üzere tüm aktörler sürece katılmalı. Konut açığı TOKİ'nin iyi niyetli çalışmalarıyla kapanacak düzeyde değil ve özel sektörün de acilen devreye alınması gerekiyor" dedi.

Kentsel dönüşümün pilotu TOKİ olmalı

Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, kentsel dönüşümde ana rolün TOKİ'de olması gerektiğini söyledi. Nüfus artışı ve genç nüfusun Türkiye'deki konut talebini artırdığını belirten Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, gecekondulaşma ve sağlıksız yapılaşmaya karşı artan konut talebine cevap verilmesi gerektiğini söyledi. Kurum, araştırmaların Türkiye'de her yıl yaklaşık 600 bin yeni konut ihtiyacını ortaya koyduğuna değindi. Kentsel dönüşüm projelerinin, devlet eliyle tek bir yerden yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Kurum, "Bunun için de yeni hukuki ve teknik düzenlemeler yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm projeleri, belediyeler ile yapılacak işbirliği içerisinde yürütülmelidir. Burada en önemli husus, bunların kararlılıkla yürütülmesidir. Kentsel dönüşüm projeleri için kısa vadeli finansmana ihtiyaç olduğunu ve bunun da TOKİ ve Emlak Konut gibi güçlü devlet kuruluşlarının yanı sıra özel sektördeki girişimciler tarafından karşılanabileceğini düşünüyorum" dedi.

En önemli unsur güven

Kentsel dönüşümde en önemli olgunun vatandaşın güveni olduğunu anlatan Kurum, "Zaten TOKİ 81 ilde 500 bin konut yaparak bu güveni fazlası ile sağladı. TOKİ, 81 ildeki hemen hemen bütün belediyeler ile işbirliği yaparak bu projeleri yürütüyor. Dolayısıyla TOKİ, kentsel dönüşümde pilot olmalıdır ve belediyelerle bu kapsamda projeleri yürütmelidir" diye konuştu.

Yeni planlama yapılmalı

Yüksek ölçekli planlamalar yapılması gerektiğine değinen Kurum, şehir merkezlerinde bulunan küçük parsellerin birleştirilerek en az 4 bin veya 5 bin metrekare alanlı arsalar oluşturularak, bu arsalar için de yüksek emsaller verilebileceğini ifade etti. Kurum, şehir dışında ise gerekli altyapı ve sosyal donatı alanları sağlanarak yatay yapılaşmaya hız verilmesi gerektiğini belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-sektorun-gozunden-kentsel-donusum_86105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!