Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Pahalı Enerjiye Garanti Verildi"

EMO, Rusya ile Türkiye arasına imzalanan Akkuyu’ya nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşmanın "Nükleerden öretilecek pahalı enerjiye verilmiş bir garanti olduğunu" açıkladı.

bianet.org
"Pahalı Enerjiye Garanti Verildi"

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Türkiye ile Rusya arasında imzalanan "Akkuyu Sahasında Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletmesine Dair İşbirliği Anlaşması" ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada "İmzalanan devletlerarası anlaşmaya göre nükleer santralin sahibi yüzde 100 hisseyle Rusya'nın reaktör inşa eden şirketi Atomstroyexport olacak" bilgisi verilerek, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) santralle ilgili yargı kararlarını, ihale ve rekabet sürecini bertaraf etmek için devletlerarası anlaşma yoluna gittiği belirtildi.

Kontrol Rusya'ya bırakıldı

"Yapılan anlaşma pek çok açıdan sorgulanmaya muhtaçtır" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Öncelikle ucuz enerji üretiminin söz konusu olmadığı açıktır. Tersine yurttaşların elektrik faturalarında artışa neden olacak bir yatırımdır. Böylece yurttaşlar hem nükleer santral nedeniyle ciddi bir riskle karşı karşıya bırakılmakta, bunun karşılığında ise ekonomik anlamda bir faydadan söz etmek dahi mümkün olamamaktadır. Yapılacak nükleer santralde tamamen yetki, kontrol Rusya'ya bırakılmıştır. AKP hükümeti, Rusya ile imzaladığı alım garantili nükleer santral anlaşmasıyla yerli ve yenilenebilir kaynaklarını teşvik etmek yerine Rusya'ya nükleer santral teşviki vermeyi tercih etmiştir. Bu tamamen siyasal bir tercihtir ve örtülü ilişkilerin sonucudur.

Enerji 15 yıl Rusya'dan satın alınacak

EMO'nun açıklamasında Akkuyu nükleer santrali ile ilgili bilgilere ve rakamsal karşılaştırmalara da yer verildi:

* Rusya, 1200 megavat üzerinden 4 reaktör inşa edecek yani Türkiye'de 4 bin 800 megavat kurulu güçte nükleer santral sahibi olacak.

* Santral için 20 milyar dolarlık bir yatırım maliyeti açıklandı. Bu Rusya'nın aynı türde inşaatına başladığı santrallerin birim yatırım maliyetlerinin oldukça üzerindedir. Yatırım maliyetinin yüksek tutulması, elektrik satış fiyatının da yüksek belirlenmesine yol açmaktadır. Nükleer santralden Türkiye 12.35 sent üzerinden elektrik satın almayı garanti etmiş durumdadır. Devletlerarası anlaşma yoluyla nükleer santral üzerinden 15 yıl gibi uzun vadeli olarak oldukça yüksek fiyat düzeyinin garanti edilmesiyle enerji fiyatlarında artış yapısal hale getirilmiş olacaktır. Ortalama fiyat üzerinden Türkiye, Rusya'ya 15 yılda satın alacağı 415 milyar kilovat saatlik elektrik karşılığında 51 milyar dolar ödeyecektir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pahali-enerjiye-garanti-verildi_79432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!