Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Pakistan'da Selin Faturası Çıktı: Şimdilik 13 Milyar Dolar

Ağustos ayı başında aşırı muson yağışları nedeniyle 1.5 milyon insanın hayatını kaybettiği Pakistan’da selin sadece tarıma olan zararının 1 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu miktarın hergeçen gün artacağını söylerken, tanınmış Pakistanlı ekonomist Dr. Şahid Hasan Sıddıki, sel afetinin ülke ekonomisine zararını bir trilyon

Radikal Gazetesi
Pakistan'da Selin Faturası Çıktı: Şimdilik 13 Milyar Dolar

Ağustos ayı başında aşırı muson yağışları nedeniyle 1.5 milyon insanın hayatını kaybettiği Pakistan’da selin sadece tarıma olan zararının 1 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Uzmanlar,  bu miktarın hergeçen gün artacağını söylerken, tanınmış Pakistanlı ekonomist Dr. Şahid Hasan Sıddıki, sel afetinin ülke ekonomisine zararını bir trilyon Pakistan rupisinin üzerinde ( yaklaşık 13 milyar dolar) olacağını öne sürdü.

İhracatta büyük kayıp

Alman Deutsche Welle gazetesinde yer alan sel felaketi sonrası Pakistan ekonomisine ilişkin analiz haberde ülkenin bu yıl, 21 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğu bunun dörtte üçünün tekstil ve tarımdan gelmesinin öngörüldüğünü vurgulandı. Ancak sel felaketinin bu iki sektöre de ciddi darbe indirdiği belirtilerek, ‘Zira pamuk rekoltesinin yüzde 20’si imha oldu, ayrıca pirinç, şeker kamışı ve mısır rekoltesi de önemli zarar gördü’ denildi.
Bu arada Pakistan hükümeti, sel felaketi yüzünden, süren mali yıl için konulan yüzde 4.5’luk ekonomik büyüme hedefine ulaşılamayacağını açıkladı. Zirai gelirleri GSMH’sının yüzde 20’sine denk gelen Pakistan’da bugünkü koşullar altında, yıllık bütçe açığının, GSMH’nın yüzde 8’inden fazla olacağı belitiliyor.

‘En az 3 seneye ihtiyaç var’

Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari, ülkenin yeniden yapılanması için en az üç yıla ihtiyaç olduğunu belirtip, selden zarar gören çiftçilerin en az iki yıl boyunca gıda, gübre, tohum ve diğer malzeme desteğine muhtaç olacaklarını söylüyor. Dünya Bankası ise, sellerin ziraat alanında verdiği zararın saptanabilmesi için sular çekilmesi gerektiğini, bunun da ancak eylül ayı ortasında gerçekleşebileceğini kaydetti.

‘Borçlanmamak gerek’

Zararın giderilmesi için borç alınmaması gerektiğini belirten Şahid Hasan Sıddıki şu değerlendirmeyi yapıyor: “Üç yıl zamana ve 600 milyar rupiye ihtiyacımız olacak. Eğer Pakistan daha fazla sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsa, herhangi bir şekilde yeni borç almamalıyız, zira şu anki dış borcumuz zaten kolay ödenecek gibi değil.”

Buna karşın dünya Pakistan’a kredi ve borç verme yarışına girdi. Dünya Bankası 900 milyon dolarlık bir krediye yeşil ışık yakarken, Asya Kalkınma Bankası iki milyar dolarlık bir paket hazırlığı başlattı. Bu arada IMF de, 2008’de başlayan 10 milyar dolarlık bir kredi programının vadelerinde yeni ayarlar yapmaya çalışıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise, ekonomisi ağır darbe alan Pakistan’ı desteklemek amacıyla bu ülke mallarının AB pazarlarına girişinin kolaylaştırılması çağrısında bulundu.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/pakistanda-selin-faturasi-cikti-simdilik-13-milyar-dolar_82244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!