Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Papazın Bağı'ndaki Plan Değişikliğine Yargı Freni!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in birinci derece doğal SİT alanı Papazın Bağı’na yönelik planları mahkemeye takıldı.

yapi.com.tr
Papazın Bağı'ndaki Plan Değişikliğine Yargı Freni!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’in gizli cennet bahçesi olarak tanımlanan Papazın Bağı'nda, belediyenin ticari rekreasyona ilişkin plan değişikliğini yargıya taşımıştı.

Ankara 2. İdare Mahkemesi, söz konusu imar planı değişikliğine oy birliği ile iptaline karar verdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Büyükşehir Belediyesi kendine özel plan yaparak, Papazın Bağı'nın devamında yer alan yeşil ağırlıklı olan alanı ticari alana dönüştürmek istedi. Papazın Bağı; ağaçlarıyla, bitki örtüsüyle, yeraltı su kaynaklarıyla hepimizin değeridir. Şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı plan değişikliğine karşı dava açtık. Papazın Bağı’nı ranta teslim etmedik. Mahkemenin plan değişikliğini iptal etmesi Ankara’da sayılı kalan yeşil alanların korunması açısından büyük önem taşıyor" dedi.

Karanın gözünü rant bürüyenlere ders niteliğinde olduğunu belirten Candan, mahkeme kararının gerekçesinde yer alan ifadelere dikkat çekti.

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Bize bu hafta tebliğ edilen mahkeme kararında gerekçe olarak, ‘Dava konusu plan değişikliğinin plan ana kararlarının sürekliliğini, bütünlüğünü, teknik ve sosyal donatı dengesini bozması, yetersiz araştırma ve senteze dayalı olarak yapılması, plan değişikliğini zorunlu kılacak bilimsel verileri içermemesi, ulaşım-dolaşım sistemine yapacağı etkilerinin gözetilmemesi sağlıksız yapılaşmaya, doğal hava sirkülasyonlarının bozulmasına ve dere yatağının kapatılması halinde sel taşkınlarına, iskana uygun olmayan alanların yapılaşmaya açılmasına sebebiyet verebilecek nitelikte olması nedenleri ile şehircilik ilkeleri, planlama teknikleri, imar mevzuatı ve kamu yararına uygun bulunmamıştır’ ifadelerine yer veriliyor. Yargı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne karşı, bir kez daha bilimin yanında durarak, adalete olan güveni perçinlemiştir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/papazin-bagindaki-plan-degisikligine-yargi-freni_157456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!