Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Paris Mimarili Konak Çürümeye Terkedildi

Denizli’de Paris mimarisi örnek alınarak yaptırılan eski konak, ilgisizlikten dolayı şimdilerde kötü görüntüsü ve bakımsızlığıyla yıkılmayı bekliyo

Zamanb>Denizli’de Paris mimarisi örnek alınarak yaptırılan eski konak, ilgisizlikten dolayı şimdilerde kötü görüntüsü ve bakımsızlığıyla yıkılmayı bekliyor.

1930 yılında yaptırılan ve 1975’li yıllarda kullanılmaz hale gelen, Yücebağ Mahallesi Enverpaşa Caddesi 783 Sokak içinde bulunan Hulisi Oral Evi, devlet tarafından tescillendikten sonra gözle görülür bir hırpalanma sürecinden geçti.

Denizli eski milletvekillerinden Hulisi Oral tarafından 1930’lu yıllarda yaptırılan konak, ikamet edilemez hale gelince 1975 yılında boşaltıldı. Uzun süre boş kalan konak, şu sıralarda ganyan bayisi olarak kullanılıyor. Hulisi Oral Evi, İzmir 2 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1993 yılında tescillendi ancak çürüyen yapısıyla dikkat çeken konak, anacadde üzerinde görüntü kirliliğine sebep oluyor. Üç varisin elinde bulunan konağın restore edilmesi için yaklaşık 500 milyar lira gerektiği bildiriliyor. Mirasçılar konağın restorasyonuna yanaşmazken özel mülkiyet olan ve devlet tarafından tarihi ve mimarisi sebebiyle korunması gerektiği için tescillenen konağı devlet kamulaştıramıyor.

Uzun yıllar Paris’te yaşayan Hulusi Oral’ın Paris mimarisine göre inşa ettirdiği iki katlı konağın çatısında bir kulesi, arka bahçe, ön cephede merdivenle çıkılan giriş bölümünün iki tarafında odalar bulunuyor. Zemin katın ortasında küçük bir sofaya açılan odalarla çevrilen konağın zemininde ise geometrik desenli kare mozaik plaklar dikkat çekiyor. Üst katta da sofaya açılan beş oda bulunuyor. Yapının ön cephesini oluşturan ve tamamen pencerelerle kapalı olan orta sofanın camları, Fransa’dan özel olarak getirilmiş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/paris-mimarili-konak-curumeye-terkedildi_3089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!