Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Parkları Güneş Enerjisi ile Aydınlatma Dönemi Başlıyor

Türkiye’de örneği olmayan bir uygulamaya imza atan Ankara Yenimahalle Belediyesi, park aydınlatmasını güneş enerjisi ile yapmaya başladı. En

Zamanb>Türkiye’de örneği olmayan bir uygulamaya imza atan Ankara Yenimahalle Belediyesi, park aydınlatmasını güneş enerjisi ile yapmaya başladı.

Enerjide yaşanması muhtemel sıkıntıları hesaplayan ve ekonomiye katkı sağlamayı amaçlayan Yenimahalle Belediyesi, doğal enerji kaynaklarını kullanma yolunda önemli bir adım attı. Projelendirmeyi ve teknik alt yapısını belediye personelinin gerçekleştirdiği ‘güneş enerjisi ile aydınlatma sistemi’ düşük bir maliyetle vatandaşın hizmetine sunuldu.

İçerisinde 10 direk bulunan bir parkın aydınlatılması güneş enerjili aydınlatma sistemi ile 6 milyar 500 milyon liraya mal oluyor. Kurulumdan sonra herhangi bir ek masraf gerektirmeyen sistem, bir enerji tüketim bedeli de getirmiyor. Aynı nitelikteki bir parkı aydınlatmak için elektrik kullanılması durumunda ise kurulacak sistem için yaklaşık 7 milyar gerekiyor. Ayrıca enerji tüketim bedeli olarak da, 10 yıl için 6 milyar 480 milyon lira gerekiyor. Güneş enerjili aydınlatma sistemi aynı zamanda elektrik kaçağını ve bu sebeple meydana gelebilecek kazaları ortadan kaldırması yönüyle de tercih ediliyor. Güneş enerjisi ile aydınlatma sistemini şimdilik bir parkta uygulamaya koyan Yenimahalle Belediyesi, bu sistemi, daha da geliştirerek bütün parklarda kullanmayı hedefliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/parklari-gunes-enerjisi-ile-aydinlatma-donemi-basliyor_23584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!