Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pataralılar,13 Yıldır Süren İnşaat Yasağının Kalkmasını İstiyor

Kaş’a bağlı Patara köyü yerleşim alanının 3. derece SİT olmasına rağmen 1990 yılından bu yana Anıtlar Yüksek Kurulu ve Çevre Bakanlığı tarafından k

Zaman
1


b>Kaş’a bağlı Patara köyü yerleşim alanının 3. derece SİT olmasına rağmen 1990 yılından bu yana Anıtlar Yüksek Kurulu ve Çevre Bakanlığı tarafından köye inşaat yapılmasına izin verilmediğini ve bu durumun köylüyü mağdur ettiği belirtildi.

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Patara (Gelemiş) Köyü Muhtarı İbrahim Kulalı, Patara SİT alanı olduğu halde 1990 yılından bu yana köy yerleşim planı olmadığı için imar planı çalışmasının yapılamadığını söyledi. Muhtar Kulalı, Patara antik şehri ve caretta caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan deniz çevresinin 1. derece SİT alanı olduğunu belirterek, halkın yaşadığı yerleşim alanının ise 3. derece SİT olduğunu ifade etti.

Kulalı, köy yerleşim alanının 3. derece SİT olmasına rağmen 1990 yılından bu yana Anıtlar Yüksek Kurulu ve Çevre Bakanlığı tarafından köye inşaat yapılmasına izin verilmediğini dile getirdi. Patara’nın turistik bir köy olduğuna dikkat çeken Kulalı, 13 yıldır inşaat ve otel yapılamamasından dolayı turizm gelirlerinde azalma olduğunu vurguladı. Kulalı, sözlerine şöyle devam etti: “Patara’da 13 yıldır 3. derece SİT alanı olmasına rağmen inşaat yasağı bulunmakta. İnşaata başlayan mülkiyet sahiplerinin inşaatları mühürlenerek çürümeye terkedildi. Kültür, Çevre ve Bayındırlık ve İskan bakanlıkları arasında koordinasyonsuzluk var. Mülkiyet ve yatırım sahipleri yok yere mağdur ediliyor. Yabancı turistler arsa almak istiyor, alamıyor. Bu üç bakanlığın, SİT alanı problemine bir an önce çözüm getirmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pataralilar-13-yildir-suren-insaat-yasaginin-kalkmasini-istiyor_3672.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ne inşaatı bahse konu yerlerde inşaat kelimesi ve inşaat yapmak kadar saçma birşey olabilir mi? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!