Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Patrikhane’ye Üç Trilyonluk Restorasyon

17 Ağustos depreminde zarar gören Kumkapı’daki Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nde dört yıldır süren restorasyon sona erdi. Patriklik binası ve iki

Hürriyet
Patrikhane’ye Üç Trilyonluk Restorasyon

b>17 Ağustos depreminde zarar gören Kumkapı’daki Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nde dört yıldır süren restorasyon sona erdi. Patriklik binası ve iki ek binada yapılan çalışmalar için üç trilyon lira harcandı.

Çalışma sadece mimari yenileme ve güçlendirmeyle kalmadı. Arşivlerdeki değerli belge, resim ve mobilyalar da elden geçirildi. 1913’ten bu yana ilk kez köklü restorasyon gören binanın dışının ve içinin tamamen yenilendiği restorasyonun giderlerini MGM Stüdyoları Yönetim Kurulu Başkanı Kirk Kerkorian, ABD’deki diğer Ermeni hayırseverler ve Türkiye Ermeniler’i eşit oranda paylaştı. Restorasyonda depolardan birçok eser ve belge çıkarken, bir sarnıç bulundu. Binaya yangın alarmı ve güvenlik sistemi kuruldu. Alt kat, 10 bin eserlik kütüphane için düzenlendi. Kitap ve elyazmalarını sınıflandırmak üzere Ermenistan’dan gelen uzmanlar, çalışmalarını sürdürüyor. Bitkilere meraklı olan Patrik Mesrob Mutafyan, binanın bir balkonunu botanik bahçesine dönüştürdü. Bu arada patrikhanenin önündeki bina, külliyeye katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/patrikhaneye-uc-trilyonluk-restorasyon_16061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!