Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Paylaşılamayan İşhanı

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek “Yarım yıktırtmam, hizmet binası yaptırtmam” diyor, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ise “İskeleti hariç yıkarım, yerine Emek alanı ile beraber hizmet binası yaparım” diyor.

Cumhuriyet Ankara
Paylaşılamayan İşhanı

nkara kent gündemini şu anda Gökçek ile Tanık çekişmesine sahne olan Kızılay’daki SSK İşhanı oluşturuyor. SSK Genel Müdürlüğü’nce 1980 yılında işçi primleriyle yaptırılan SSK İş Hanı, 6 dönümlük alan üzerine, 4 Blok halinde 206 büro, 66 dükkan, tuvalet, otopark, büfe ve mescitten oluşuyor. Danıştay tarafından kamulaştırılan Bina, Çankaya Belediyesi tarafından 5 Ocakta 50 milyon liraya alındı.

Çankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık binanın yerine “Emek Meydanı ve Hizmet Binası” yapacaklarını söylüyor. Çankaya Belediyesi binanın taşıyıcı sisteme dokunulmaksızın ara bölmelerinin yıkımını yaptırmak üzere 18 Ağustos’da ihaleye çıkma kararı aldı. Buna karşın, Ankara Anakent Belediye Başkanı Gökçek, gazetecilere geçen hafta verdiği iftarda “binanın ayıklanarak yıkılamayacağını, direklerin bırakılıp yeniden bina yapılamayacağını, Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir şeye izin vermeyeceğini” söyledi.

İşte tartışmanın iki tarafının görüşleri:

Çankaya Belediye Başkanı Tanık: Gökçek, Kızılay’da varlığımızı istemiyor

Çankaya Belediye Başkanı Tanık ise, Gökçek’e şöyle yanıt veriyor:

‘Gökçek’in teklifi fırsatçılık’: “Gökçek SSK binasını almak niyeti doğrultusunda beni iki kez telefonla aradı. Ben de kendisine ‘Düşüneceğim’ dedim. Ama SSK İşhanı karşılığından bize emsal artışı verme şeklinde yaptığı teklife karşıyım. Bu tür teklifler kötü örnek oluyor. Bu bir fırsatçılıktır. Bu şekilde yaratılan bir ranta ve böyle yapılan belediyeciliğe karşıyım.”

‘Gökçek CHP’yi merkezde istemiyor’: “Gökçek SSK İşhanı’na biz ‘Burayı emek alanı yapacağız’ diyene kadar hiç talip olmamıştı. Gökçek CHP’nin kentin göbeğinde kapsamlı bir şekilde örgütlenmesini istemiyor. CHP’den tedirgin. ‘Binası olursa çalışanları protesto olaylarına karışıyor, o nedenle çalışmasını istemiyoruz’ demişti. Biz ise Kızılay’ı canlandırma projemiz nedeniyle burada olmak istiyoruz.”

‘Yeni plana ihtiyaç yok’: (Yargı’nın Anakent Belediye Meclisi’nin yeni planını bozması durumunda Gökçek’in yeni plan yapılmayacağı ile ilgili açıklaması üzerine...) “Projelerimizi açıkladık. Ancak Büyükşehir Belediyesi bizim projemizi engellemeye yönelik hızla plan değişikliği yaptı. Biz de konuyu Yargıtay’a götürdük. Yargı süreci devam ediyor. Ama öte yandan SSK İşhanı yıkılmayacağı, sadece kısmi iyileştirme yapılacağı için yeni plana ihtiyaç yok zaten.”

‘Alanda hizmet binası yargı kararı gereği’: “SSK İşhanı’nda yapılacak kapsamlı bir yenilenmeyle, Ankara’nın belediye hizmeti ve açık alan ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. Projemiz Danıştay kararına birebir uyacak. Danıştay 1. Daire’nin konuya ilişkin kararında da ‘Taşınmaz üzerinde bulunan binanın, yer altı otoparkı ile bölgeye hizmet sunacak idari ve teknik altyapı amacıyla kamulaştırıldığı’ ifade ediliyor.”

Anakent Belediye Başkanı Gökçek: ‘Tanık bizle anlaşacak, çaresi yok’

Anakent Belediye Başkanı Gökçek, gazetecilere verdiği iftar yemeğinde, Tanık’a şu suçlamalarda bulundu:

‘Tanık teklifimizi kabul etmedi’: “Biz ona mükemmel bir teklifte bulunduk, balıklama atlaması lazım… ‘Meydanın parasını sana verelim, ne verdiysen iki al. Barış Manço Parkı yanındaki araziye belediye binanı kondur, onu karşılayalım. Plan yapalım. Ayrıca oraya emsal bir arazi bul veya daha büyüğünü bul ona da istediğin gibi rant tesisi verelim. Rant karşılığı ihale yap, dolayısıyla hem belediye binanı bedavaya getir, hem üstüne para kalsın, hem de biz de burayı meydan yapalım, Ankara’ya kazandıralım’ dedik. CHP’li bazı belediye meclis üyeleri teklifimize sıcak bakıyor.”

‘Tanık meydan yapılmasını istemiyor’: “O da meydan yapalım demiyor muydu? Kendi de en başta böyle diyordu. Sonra, ‘Hayır, biz belediye binası da yapacaktık. O gazetecilerin öyle yazması’ dedi.”

‘Yıkıma yardımcı oluruz’: (Tanık’ın 18 Ağustos’ta düzenlediği yıkım ihalesi ile ilgili olarak...) “Bu sefer ısrarla arayacağım üstelik de onun araması lazım beni. Bizim şirketlerden bir tanesi o yıkım için ihaleye girebilir. Kesin değil ama ihtimal, düşünüyoruz. Biz yıkarsak, tam yıkarız.”

‘Eninde sonunda anlaşacak’: (Tanık’ın Anakent Belediye Meclisi’nin alana ilişkin yaptığı plan değişikliğini mahkemeye götürmesi üzerine...) “Mahkeme yoluyla planın yeniden bozulması halinde Büyükşehir Belediye Meclisi iş hanı alanını plansız bırakabilir. Eninde sonunda anlaşacak… başka çare yok, anlaşma en güzel çare…”

‘Özel görüşmeyi üçüncü kişilerle paylaştı’: “İki kişi aramızda konuşuyoruz. Ben üçüncü kişilere bahsetmedim. Ama o gitmiş hemen bahsetmiş. Benim Deniz Baykal’la aramda sayısız özel sohbet vardır, hiçbirini size anlatmadım aslında siyasi olarak kullanmak istesem çok rahat kullanırdım ama yakışır mı?”

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/paylasilamayan-ishani_88831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!