Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Peli’ye İki Önemli Belge Birden

Peli’nin Samsun Vezirköprü’de bulunan üretim tesislerinde yaptığı çalışmalarla imalat sürecinde ortaya çıkan formaldehit emisyonları azaltmak için yaptığı düzenlemeler, firmaya CARB ve E0 Belgesi getirdi.

yapi.com.tr
Peli’ye İki Önemli Belge Birden

Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu’nun (CARB), ahşap ürünlerinden kaynaklanan formaldehit emülsiyonlarını azaltmayı hedefleyen ve 2007 yılında onaylanan çalışması bu sektörde üretim yapanlar adına önemli bir rol oynuyor. CARB’ın ‘Havadaki Toksik Kontrol Tedbiri’ (ATCM) diye adlandırdığı çalışmanın amacı, firmaların çevre koşullarına uygun olarak doğaya zarar vermeden üretim yapmasına yardımcı olmak.

İki emisyon standardı aşamasından oluşan ATCM düzenlemesinin ilk aşaması, üretim kalitesindeki yönetim; diğer aşama da formaldehit emisyon standardının uygun hale gelmesi. Bu alandaki çalışmalarını eksiksiz yerine getiren Peli, CARM Belgesi’ni almaya hak kazandı. Peli, üretim sürecinde gerekli koşulları ve testleri yerine getirerek insan sağlığına olumsuz etki eden kanserojen kimyasal maddeleri önemli ölçüde azaltıyor.

E0 Belgeli Üretim Yapıyor

Peli’nin aldığı bir diğer belge, Avrupa ülkelerinde önemli bir ölçü olarak nitelendirilen E0 Belgesi.

Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) E1'den sonra başlattığı E0 belgelendirmesi ile Peli, E0 Belgesi’ni de alarak çevreye duyarlı üretim yaptığını bir kez daha kanıtlamış oldu.

*

Turanlar Grup Hakkında

1953 yılında Hasan, Fuat ve Nihat Turan kardeşler tarafından kurulan; orman endüstrisi, kâğıt, gıda ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirketler grubudur. Üretim faaliyetlerini, Vezir Köprü Orman Ürünleri ve Kâğıt Sanayi A.Ş., Pelit Arslan Kontrplak Fabrikası A.Ş. ve Pelit İnşaat Kalıp Sist. San. ve Tic. AŞ.’de gerçekleştirmektedir. Turizm faaliyetlerini ise Turan Prince World Tatil Köyü ve Sentido Turan Prince’de devam ettirmektedir. Vezirköprü Fabrikası grubun üretim kapasitesi ve ürün çeşitliliğiyle lokomotifi konumundadır. 1996 yılında yapılan özelleştirmeyle alınan fabrika, 100 milyon Euro’yu aşan bir öz sermaye yatırımıyla Peli Parke, Peli DK (Dekoratif Kapılar) ve Peli Paper markalarının üretimini gerçekleştirmektedir.

Vezir Ağaç, yani Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş., Karadeniz Bölgesi’nin en büyük entegre orman ürünleri sanayi tesislerinden biridir. Üretimi olan Tutkal, MDF, Yonga Levha, Melamin Kaplı MDF-Yonga Levha, Laminat Parke, Kontrplak, Egzotik ve İnşaatlık Kereste, Endüstriyel Ahşap Kalıp Sistemleri, Süpürgelik, Kapı, Filtre Kağıt Çay Poşet, Akü Kağıdı ile entegre bir tesistir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/peliye-iki-onemli-belge-birden_188181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!