Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Perge Antik Kentinde Çıkan Yangın Tarihî Eserlere Zarar Verdi

Antalya'nın Aksu beldesi yakınlarındaki Perge antik kenti içindeki çalılık, makilik ve otluk alanda çıkan yangın, fazla büyümeden söndürüldü.

Zaman
Perge Antik Kentinde Çıkan Yangın Tarihî Eserlere Zarar Verdi

b>Antalya'nın Aksu beldesi yakınlarındaki Perge antik kenti içindeki çalılık, makilik ve otluk alanda çıkan yangın, fazla büyümeden söndürüldü.

Yaklaşık 2 bin yıllık geçmişe sahip olan Perge antik kentinde dün sabah saat 08.00 sıralarında çıkan yangın tarihî eserlere de zarar verdi.

Perge antik kentinde çıkan yangında eski surların büyük bir kısmı isten dolayı siyahlaşırken 1980 yılından beri burada kazı başkanlığı yapan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, sabahın erken saatinde havanın serin olduğu zamanda böyle bir yangının çıkmasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde özellikle böyle yerlerde bu türlü olaylara karşı gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığını belirten Abbasoğlu, "Türkiye'deki bütün ören yerleri için bu geçerli. Bu tür yerlerin güvenliğinin artırılması gerekiyor. Bu konuda bakanlığın da olumlu çalışmaları var. Şu anda kentin beşte biri yanmış vaziyette." diyerek Perge antik kentindeki yangından dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Kentte kazı yapan öğrenciler ise yangına ilk önce kendilerinin müdahale ettiğini, başarılı olamadıklarını, daha sonra jandarma ve itfaiye ekiplerinin geldiğini söyledi. Perge antik kentinde incelemelerde bulunan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, meydana gelen yangının antik kentte ciddi oranda zarara neden olmadığını söyledi. Yangının kasıtlı çıkarılmış olabileceği iddialarının araştırıldığını da belirten Yüksel, Antalya'nın meteorolojik bakımdan yeniden hassas bir döneme girdiğini belirterek, vatandaşların yeşilin korunması için daha hassas davranmalarını istedi.

Antik kentin doğu ve batı kesimlerinde aynı anda çıktığı bildirilen yangında iki hektarlık alanda tahribat meydana geldiğini belirten Orman Bölge Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, yangının kasıtlı çıkarılmış olma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Mustafa Kurtulmuşlu, antik kentin içindeki alanın tamamen yandığını belirtirken, tarihî eserlerin hasar görmediğini savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/perge-antik-kentinde-cikan-yangin-tarihi-eserlere-zarar-verdi_17760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!