Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Perge’nin Mimarisi Aspendos’tan İyi

Mimarisi dünyanın en iyilerinden olan Perge Tiyatrosu’ndan yararlanılamadığı, tiyatronun restore edilerek sahneyi süsleyen devasa heykellerin yerle

NTV-MSNBC
Perge’nin Mimarisi Aspendos’tan İyi

b>Mimarisi dünyanın en iyilerinden olan Perge Tiyatrosu’ndan yararlanılamadığı, tiyatronun restore edilerek sahneyi süsleyen devasa heykellerin yerlerine konulması ve gündüz müze, gece de sanat merkezi olarak kullanılması gerektiği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Perge Tiyatrosu’nun dünyanın en iyi mimari yapılarından biri olduğunu söyledi.

Turizmcilerin Aspendos Tiyatrosu’nu hep ön planda tuttuklarına dikkat çeken Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Aspendos Tiyatrosu’nun dünyada en iyi korunan antik tiyatro olduğunu, ancak çok daha üstün özelliklere sahip Perge Tiyatrosu’nun turizme kazandırılmadığını belirtti.


Mimari açıdan dünyanın en iyi tiyatrolarından biri olan Perge Tiyatrosu’ndan yararlanılmadığına işaret eden Neyişçi, “Perge Tiyatrosu da, Aspendos gibi 10 bin kişi kapasiteli. Tiyatronun sahne binasını süsleyen tanrı Baküs’ün yaradılışını resmeden filizler dünyanın en iyi korunmuş filizleridir. Sahne binasını süsleyen devasa heykeller günümüzde Antalya Arkeoloji Müzesi’nde özel bir alanda sergileniyor. Perge Tiyatrosu restore edilerek bu devasa heykeller yerlerine konulmalı. Perge Tiyatrosu o zaman gündüzleri özel bir müze, geceleri de sanatsal etkinliklerde kullanılan bir tiyatro olur. Perge Tiyatrosu, dünyada benzeri olmayan, bütün dünyanın ilgisini çekebilecek kültür merkezi haline gelebilir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pergenin-mimarisi-aspendostan-iyi_10260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!