Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Peribacaları, Üniversiteye Mimarî Motif Oldu

Dünyanın köklü üniversiteleri, araştırma ve eğitimde gösterdikleri başarının yanı sıra tarihlerinden güç alan mimarî sembolleriyle de öne çıkıyor. Türk üniversiteleri ise bilimsel çalışmaları bir yana geleneksel mimari özellikleriyle bile tanınmıyor. Bu eksikliği fark ederek çalışmalara başlayan Yüksek Mimar Zeynep Konur, üniversitelere farklı bir

Zaman Gazetesi
1 Peribacaları, Üniversiteye Mimarî Motif Oldu

Dünyanın köklü üniversiteleri, araştırma ve eğitimde gösterdikleri başarının yanı sıra tarihlerinden güç alan mimarî sembolleriyle de öne çıkıyor. Türk üniversiteleri ise bilimsel çalışmaları bir yana geleneksel mimari özellikleriyle bile tanınmıyor. Bu eksikliği fark ederek çalışmalara başlayan Yüksek Mimar Zeynep Konur, üniversitelere farklı bir mimarî kimlik kazandırıyor. Konur, yöresel mimarî ve yapı tarzlarını çizdiği üniversite projelerine uyguluyor. Konur, projelerinde Osmanlı ve Selçuklu'dan gelen Türk mimarisini kullanıyor.

Nevşehir Üniversitesi'nin projesini çizen Zeynep Konur, yörede bulunan peribacalarını mimarî motif olarak kullandı. Türkiye'deki üniversitelere farklı bir kimlik kazandırmak isteyen Konur, "Amerikan üniversitelerinin kampüsleri mimarî açıdan çok güzel. Doğayla iç içe. Orada okuyan öğrenciler kendisini çok şanslı hissediyor. Ama Türkiye'de binalar sanki rastgele yapılmış. Mimari bir kimlik yok." diyor.

Nevşehir'in yanı sıra Dumlupınar ve Türk Ata (Bilecik Söğüt'te) üniversitelerinin projelerini de üstlenen Konur, çalışmalarını yöresel mimarî tarzları ve malzemelerine göre şekillendiriyor. Çizimlere başlamadan 6 kişilik ekibiyle yöreyi inceliyor. Elde ettiği bulguları, kendi yorumunu da katarak projeye yansıtıyor. Nevşehir Üniversitesi'nin mimarî yapısına dünyaca ünlü peribacalarını uygulayan Konur, "Üniversite projesini çizmeden Nevşehir'in geleneksel mimarisini, peribacaları ve Asmalıkonak evlerini en ince detayına kadar inceledik. Taş işçiliklerini, dikdörtgen camlarını projemizle birleştirdik. Bazılarını aynen aldık. Bazılarını da yorumlayarak projemize uyarladık." diye konuşuyor. Konur, toplam 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak üniversitenin her şeyiyle 'Nevşehir kokan' bir proje olduğunu belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/peribacalari-universiteye-mimari-motif-oldu_77796.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • MİMARİ PROJE BİR TASARIM ÜRÜNÜDÜR. ÇİZİM ÜRÜNÜ DEĞİLDİR. METİNDE "...çizen Zeynep Konur..." YERİNE "... YAPAN..." İFADESİNİ KULLANMAK DAHA DOĞRU OLURDU. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!