Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Petrol Bulundu, Kızılderililerin Hayatı Değişti

Kuzey Dakota'daki yerli kabilelerin petrol kuyuları bulunan arazilerine, bölgede faaliyet gösteren petrol şirketleri şimdiye kadar 179 milyon dolar kira ödedi. Zenginleşen bölgede artık lüks otomobiller geziyor.

Radikal Gazetesi
Petrol Bulundu, Kızılderililerin Hayatı Değişti

Kuzey Dakota'daki yerli kabilelerin petrol kuyuları bulunan arazilerine, bölgede faaliyet gösteren petrol şirketleri şimdiye kadar 179 milyon dolar kira ödedi. Zenginleşen bölgede artık lüks otomobiller geziyor.

ABD’de, hükümet tarafından kendilerine ayrılan arazide petrol çıkan yerliler, önemli düzeyde petrol geliri elde etmeye başladı. Kuzey Dakota’daki yerli kabilelerinin 1 milyon dönümlük (1000 kilometrekarelik) araziyi, çiftlikler yerine petrol kuyuları kaplamaya başladı. Mandan, Hidatsa ve Afrikara adlı üç kabilenin yerleştirildiği bölgede yaşayan Kızılderililer, hükümetin, kendilerine 1800’lü yıllarda hibe ettiği arazinin petrol zengini olduğunun sonradan anlaşıldığını belirtirken, Federal Hükümet için “Eğer onlar burada milyarlarca varil petrol bulunduğunu bilselerdi bizi buraya yerleştirmezlerdi” ifadesini kullanıyorlar.  Petrol zengini bölgede faaliyette bulunan petrol şirketleri, Kızılderililere, şimdiye kadar 179 milyon dolarlık kira ödemesinde bulundular.

Hükümetten de yıllık 60-70 milyon dolar para alan Kızılderililerin, eğlence işletmelerine para yatırma yerine, bundan sonra daha akıllı altyapı yatırımlarına yönelecekleri belirtiliyor. Petrol kaynaklarınını bulunması, yüzyılı aşkın zamandır yaşam mücadelesi veren Amerikan kızılderililerinin bulunduğu bölge için iş ve milyonlarca dolar anlamına geliyor. Bölgenin petrol kaynakları açısından zengin olduğunun anlaşılmasının ardından çok sayıda enerji şirketinin bölgeye akın ettikleri ifade ediliyor.

Petrol şirketleri gelişmiş sondaj teknikleri kullanarak bölgenin kaynaklarından maksimum fayda sağlamaya çalışıyor.  Ayrıca günlük yaşam koşullarında da bazı değişikliklerin olduğu belirtiliyor. Yollarda artık Hummers ve diğer pahalı araçlar görülebiliyor. Kızılderililer eskiden bölge dışına iş bulmak için giderken, artık kendi bölgelerinde kalarak yüksek ücretle iş bulma imkânına kavuştular.

Yerlilerin yüzde 40’ı işsizdi

Bölgeye yönelik demokrafik araştırmalarıyla tanınan uzmanlardan Richard Rathge ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, son 10 yılda çok şeyin değiştiğini vurguluyor. Rathge, 2000 yılında yerlilerin yaşadığı bölgenin yüzde 28’inin fakir hayatı yaşadığını belirtiyor. Rathge, o dönemde bölgede yaşayan yerlilerin yüzde 40’ından fazlası işinin bulunmadığı bilgisine yer verdi. AP haberinde kabile mensuplarının görüşlerine de yer verildi. Kabile üyesi Rose Marie Mandan, petrol gelirinin kendileri açısından ciddi katkıda bulunduğu ifade edildi. 50 yıl önce bölgeyi terk ettiğini belirten 80 yaşındaki Mandan, o yıllarda yaşadıkları bölgede iş olmadığını fakat bugün şartların değiştiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/petrol-bulundu-kizilderililerin-hayati-degisti_77046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!