Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Philips 765 Milyon Euro Yatırdı Boğaz’ı Renklendirmeye Talip

Philips 765 Milyon Euro Yatırdı Boğaz’ı Renklendirmeye Talip

Hürriyethilips, daha çok dış mekanların renkli ışıklandırmasında kullanılan LED üretiminde dünya lideri Lumiled’e ait Agilent Teknoloji’yi 765 milyon Euro’ya satın aldı. Şirket, ‘geleceğin aydınlatma teknolojisi’ olarak nitelediği LED ile Boğaz köprülerini de ‘renklendirmeye’ talip oldu.

Hollandalı Philips, yüksek güçlü LED (Light Emitting Diodes) üretiminde dünya lideri olan Lumiled’e ait Agilent Teknoloji’nin yüzde 47 hissesini 765 milyon Euro’ya satın aldı. Philips böylelikle, Lumiled hisselerinin yüzde 96.5’ine sahip oldu. Philips Ampul Grubu Avrupa Başkanı Marc De Jong, satın almanın şirket için tarihi bir adım olduğunu söyleyerek, daha çok dış mekanların renkli ışıklandırmasında kullanılan LED teknolojisinin geleceğin teknolojisi olduğunu belirtti.

ERDOĞAN’IN OFİSİ:

De Jong, 100 yılı aşkın süredir hep beyaz aydınlatma üzerinde çalışan Philips’in, bu yeni teknolojiyle köprü, restoran, otel lobileri, cafeler, mağaza rafları, tarihi yapılar gibi pek çok iç ve dış mekanda bu teknolojinin kullanılabileceğini söyledi. Jong, Türkiye’de bu teknolojinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki çalışma ofisi ve Samsun’da bir üst geçidin aydınlatmasında kullanıldığını ifade ederek, önümüzdeki yıllarda LED teknolojisinin evlerde de kullanılmaya başlanacağını kaydetti.

Türk Philips A.Ş.’nin CEO’su Fridus Vest de, aydınlatma sektöründe yüzde 35’lik bir pazar payıyla Türkiye’de lider olduklarını vurguladı. ‘Son 2 yılda ülkenizde yüzde 20’lik bir büyüme yakaladık’ diyen Vest, bu yıl da aynı oranda bir büyüme hedeflediklerini dile getirdi. Vest, bundan sonra sağlık gereçleri ve sistemleri üzerinde yoğunlaşmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

BOĞAZ’I AYDINLATACAĞIZ:

Öte yandan, Türk Philips A.Ş.’nin Ampul Grubu Başkan Yardımcısı Stanislaw Kozlowski de, Türkiye’de yeni ürünlerle büyümeye devam etmeyi amaçladıklarını kaydederek, Boğaz köprülerini aydınlatmak için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teklif götürdüklerini bildirdi.

Teklifin değerlendirme aşamasında olduğunu ifade eden Kozlowski, olumlu cevap alınması halinde çalışmalara hemen başlanabileceğini dile getirdi.

LED teknolojisi nedir?

LED, İngilizcede ‘Light Emitting Diodes’, yani ışık yayan diyotların baş harflerinden oluşuyor. LED’ler, yarı iletken bir maddedeki elektron ve delikleri birleştirerek, elektriği ışığa çeviriyor. LED’ler, klasik ışık kaynaklarına göre enerji tasarrufu sağlaması, uzun ömürlü olması, renkleri daha net belirleyebilmesi ve daha güvenli olması gibi avantajlara sahip.

http://www.yapi.com.tr/haberler/philips-765-milyon-euro-yatirdi-bogazi-renklendirmeye-talip_32305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!