Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Piknik Yapmak İsteyen İstanbullular İçin Kent Ormanları Hazır

Bahar geldi, ortalık şenlendi... Tabiatın neşesine ortak olmak için parklara, güzel düzenlenmiş sahil şeritlerine kaçarak yeşile duyulan özlemi artık İstanbul’un içinde gidermek mümkün. Bu amaçla İstanbul Büyükşehir Belediyesi anaarter, kavşak, sahil bandı gibi İstanbulluların yoğun bir şekilde kullandığı yeşil alanları mevsimlik çiçek ve güllerle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Piknik Yapmak İsteyen İstanbullular İçin Kent Ormanları Hazır

Bahar geldi, ortalık şenlendi... Tabiatın neşesine ortak olmak için parklara, güzel düzenlenmiş sahil şeritlerine kaçarak yeşile duyulan özlemi artık İstanbul’un içinde gidermek mümkün. Bu amaçla İstanbul Büyükşehir Belediyesi anaarter, kavşak, sahil bandı gibi İstanbulluların yoğun bir şekilde kullandığı yeşil alanları mevsimlik çiçek ve güllerle donattı...

Sloganını "çim, çiçek, ağaç" olarak belirleyen ve İstanbul’un tarihi misyonuna uygun bir çevre oluşturmak konusunda emin adımlarla çalışmalarını yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bakımını ve düzenlemesini yaptığı 48.114.847 m² lik bir yeşil alanda kentsel yapı altında ezilen İstanbulluları doğayla buluşturuyor.

Yapılan çalışmalarda kent merkezinin yeşile duyduğu ihtiyaç, özellikle anaarter ve kavşakları renk cümbüşüne çeviren lale, çiçek ve güllerle giderildi.İstanbul’u yaşanmaktan, görülmekten keyif alınan "Yeşiller içinde bir metropol"e dönüştürmek için park, bahçe ve yeşil alanlarını nicelik ve nitelik olarak zenginleştirmeyi stratejik amaç olarak belirleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bu doğrultuda yaptığı çalışmalarla 5,5 yıl içerisinde İstanbul’a yaklaşık 18.004.914 m² yeni yeşil alan kazandırarak yeşil alan miktarını 30.109.933 m² den 48.114.847 m² ye çıkardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda ki 48.114.847 m² lik yeşil alanlarına ilaveten İlçe Belediyelerinin de 29.152.880 m² lik bir yeşil alanları bulunuyor.  İstanbul’da toplam 77.267.727 m² lik bir aktif yeşil alan bulunmakta olup kişi basına düşen yeşil alan miktarı 6.44 m² ye çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Avrupa Yakasında Sirkeci-Florya ile Boğaz hattında ve Anadolu Yakasında ise Bostancı’dan Tuzla’ya uzanan sahil şeridinde özellikle hafta sonları piknik yapanların oluşturduğu görüntü kirliliğinin önlenmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Avrupa Yakasında Küçükçekmece Şamlar Kent Ormanı ile Anadolu Yakasında Ümraniye Hekimbaşı Kent Ormanı düzenlemeleri yapıldı. Kent Ormanları içerisinde çocuklar için oyun alanları, yetişkinlerin spor yapmaları için fitness aletlerinin bulunduğu alanlar, piknik masaları, oturma bankları, yürüyüş ve bisiklet yolları, araç park alanları, cafeler, çeşmeler ve wc.ler yer alıyor. İstanbulluların pikniklerini daha düzenli ve sağlıklı ortamlarda yapmalarına imkân sağlayacak her türlü donanım ve alt yapı hizmetleri bu kent ormanlarında bulunmakta.

Sahil şeritleri ve şehir içindeki yeşil alanlarda piknik yapanları bir süreç içerisinde Kent Ormanları’na yönlendirmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri ve yeşil alanlardaki Özel Güvenlik Görevlileri piknik yapan vatandaşların uyarılması ve bilinçlendirilmesi amacıyla sürekli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/piknik-yapmak-isteyen-istanbullular-icin-kent-ormanlari-hazir_69347.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!