Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Piramit Tartışması

Bir İngiliz arkeolog Bosna Hersek’te bir tepenin altında saklı olduğu iddia edilen ve Avrupa’nın ilk piramidi olarak nitelenen yapıya ait bir kanıt bulunmadığını ifade etti.

Bugün Gazetesivrupa Arkeologlar Birliği Başkanı Anthony Harding, Bosna Hersek’in başkenti yakınlarındaki bir tepenin altında bulunduğu iddia edilen piramide dair bir kanıt olmadığını ve yapının basit bir tepeden ibaret olduğunu söyledi. Avrupa’da piramitler inşa edecek bir uygarlığın yaşamadığı düşünülüyor. Uzmanlara göre, piramit inşa edecek uygarlık yaşamış olsaydı başka kanıtların da bu bölgelerde bulunmuş olması gerekiyordu. Piramidin bulunduğu tepeyi ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, Harding, insan yapımı olarak nitelenen taşların ve tünel olarak gösterilen boşlukların ‘doğal’ olduğunu savundu. Ancak Harding, piramidi ilk bulan Boşnak Samir Osmanagiç’in kanıt olarak gösterdiği geometrik şekiller içeren taşları ve tepenin içinden zirvesine doğru çıkan tünel girişlerini ziyaret etmediğini ifade etti. İngiliz arkeolog, taşların fotoğraflarına bakarak dahi bunların insan yapımı olmadığının anlaşılabileceğini belirtmekle yetindi.

Saraybosna’daki tepenin altında bir piramid olduğu fikrini ilk olarak Boşnak amatör arkeolog Samir Osmanagiç ortaya atmış, sonrasında da Mısırlı uzmanlar bölgeye gelerek kazı çalışmalarına katılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/piramit-tartismasi_46353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!