Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Plaja Lağım Deresi

İzmir’in Dikili ilçesi Salihleraltı mevkisinde yaşayan vatandaşlar, uzun süredir yağmur suyu tahliye kanalına foseptik ve hayvan pisliklerinin karışarak denize aktığını bildirerek, bu duruma tepki gösterdi. Simkur ve Nemka Sitesi önündeki sahilden denize lağım aktığını gösteren vatandaşlar yetkililere seslendi.

yapi.com.tr
Plaja Lağım Deresi

DHA'nın haberine göre, İzmir’in Dikili ilçesi Salihleraltı mevkisinde yaşayan vatandaşlar, uzun süredir yağmur suyu tahliye kanalına foseptik ve hayvan pisliklerinin karışarak denize aktığını bildirerek, bu duruma tepki gösterdi. Simkur ve Nemka Sitesi önündeki sahilden denize lağım aktığını gösteren vatandaşlar yetkililere seslendi. Aşırı yağmur sonrası biriken suların denize tahliyesi için önceden bölgeye kurulan kanallara son bir yıldır foseptik ve hayvan pisliklerinin akıtıldığınğ söyleyen vatandaşlar önlem alınmasını istedi.

Mavi bayrağa büyük zarar

Bir çevre sakini, “Belediye ve ilgili kamu kuruluşlarının çevreyi kirleten kanal konusunda gerekli hassasiyeti göstermesini ve Kıyı Kanunu’nun uygulanması konusunda gerekli özenin gösterilmesini istiyoruz. Buraya yapılan kanalın amacı sel sularının giderilmesini sağlamaktı. Ancak son bir yıldır hayvan atıkları ve foseptik akarak denize karışıyor. Bu konuda defalarca şikâyette bulunduk, ancak bir şey yapılmadı. Pis kokudan ve deniz kirliliğinden şiddetle şikâyetçiyiz. Bu Dikili’nin mavi bayrak plajlarına zarar verir. Ben 70 yaşına geldim böyle bir şey görmedim. Denizimiz kirletiliyor, sahillerimiz işgal ediliyor, eşit kullanım hakkımız gasp ediliyor” dedi.

Numuneden kolibasili çıktı

Bir başka çevre sakini de şunları söyledi: “1990’dan beri her yıl oraya tatile giderim. Ve her yıl buradan numune alıp, İstanbul’da bir laboratuvara getiririm. Her zaman temiz çıkardı. Bu yıl yine numune aldım. Ancak sonucu bu sefer farklıydı. Numuneden kolibasili çıktı” dedi.

ETİKETLER: Dikili
http://www.yapi.com.tr/haberler/plaja-lagim-deresi_161316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!