Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Planlı Büyümeyi Değerlerimizi Koruyarak Gerçekleştirmeyi Temel İlke Olarak Kabul Ettik''

Muğla Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Antik Mobolla Kenti'nin kale surlarının bulunduğu alana giden 1 kilometrelik patika yolun, ahşap basamak yapılarak yürüyüş merdiveni oluşturulacağı bildirildi.

yapi.com.tr / AA
''Planlı Büyümeyi Değerlerimizi Koruyarak Gerçekleştirmeyi Temel İlke Olarak Kabul Ettik''

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ve Muğla Belediyesi Sanat Tarihi Uzmanı Esin Gençtürk Gümüş'ün danışmanlıklarında yürütülecek proje kapsamında, Antik Mobolla Kenti'nin kale surlarının bulunduğu alana giden 1 kilometrelik patika yol ahşap basamak yapılarak yürüyüş merdiveni oluşturulacak.

Hisar Sokak'taki su deposunun bulunduğu yerden başlayan ve tepedeki Ortaçağ Kalesi'ne kadar devam eden patika yolda yapılacak taş istinat duvarları ile yolun güvenliği sağlanacak. Patika boyunca yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları yerleştirilecek. Projede belirlenen iki noktada arazinin formuna uygun olarak seyir tepeleri oluşturulacak ve ahşap banklar konulacak.

''Kültür ve tabiat değerleri en iyi şekilde korunacak''

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla'nın kentsel, arkeolojik ve doğal sit olma özelliklerini bir araya toplayan nadir kentlerden biri olduğunu söyledi.

Muğla Belediyesi olarak kültür ve tabiat değerlerinin en iyi şekilde korumak istediklerini kaydeden Gürün, ''Bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmak, tanıtımını sağlamak ve turizm potansiyellerimizi istenen noktaya getirmek için birçok önemli projeye imza attık. Planlı büyümeyi değerlerimizi koruyarak gerçekleştirmeyi temel ilke olarak kabul ettik. Şimdi de kentsel sit bölgesinin önemli bir kısmını oluşturan ve halk arasında 'Eski Muğla' olarak bilinen Mobolla'da önemli bir turizm hamlesi gerçekleştiriyoruz'' dedi.

Gürün, 30 Haziran itibariyle Asar Dağı, Mobolla Ören Yeri Yol Düzenleme Projesi'ni 90 gün içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini ifade ederek şunları söyledi:

''Bu proje ile yalnızca tanıtımımız önemli düzeyde artmayacak aynı zamanda yörede yaşayan birbirinden maharetleri Muğla hanımları için bir iş kolu oluşturacağız. Onlar el emeklerini, keklerini, böreklerini yol boyunca satma ve ev ekonomilerine katkıda bulunma şansı yakalayacaklar. Bu bizim için en önemli mutluluk kaynağıdır.''

''Mobolla yaşayan bir yerleşim merkezi''

Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Mobolla Antik Kenti'nin M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan tarihsel süreci ile ülkenin en önemli antik ören yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Diler, şöyle konuştu:

''Buranın önemi yalnızca tarihsel kökeninden değil aynı zamanda halen yaşayan bir yerleşim olmasından kaynaklanmaktadır. Uzun yıllardır burada yüzey araştırmaları yapmaktayız. Bu proje ile kentsel ve arkeolojik sit alanları birleşecek ve yerleşimin mevcut zenginliği çok daha net ortaya çıkacaktır. Projenin sonuçlanması ile burada en kısa zamanda kazı çalışmaları da başlatmayı planlıyoruz. Böylelikle henüz toprak altında yatan büyük kültür hazinemiz hem Muğla için hem de arkeoloji ve bilim dünyası için yeni ufuklar açacaktır.''

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/planli-buyumeyi-degerlerimizi-koruyarak-gerceklestirmeyi-temel-ilke-olarak-kabul-ettik_88178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!