Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Plansız Şehircilik Üç Çocuğu Öldürdü

Yüksekova'da 3 çocuk, kazıldıktan sonra başıboş bırakılan çukura dolan suda boğularak öldü. Tapu TOKİ'nin, çukuru kazan sanayi sitesi, ihmal belediyenin. Belediye Başkanı Yıldız sorumluluğu kabul etti. ŞPO'dan Kahraman "çukurun etrafı çevrilmeliydi" dedi.

bianet.org/Nilüfer ZENGİNüksekova Belediye Başkanı Mehmet Salih Yıldız, bianet' e yaptığı açıklamada arsanın yasak bölgenin sınırı sayılan bir bölge olduğunu belirterek "bir ihbar olsaydı bunun üzerinde dururduk. Tabii vicdan azabı çekmemek mümkün değil. Bu olaydan, herkes sorumludur, biz de sorumluyuz" dedi.

Yüksekova İpek Mahallesi Sanayi Sitesi alanında 4 çocuk, kazılmış, öylece bırakılmış, kar suyu ve yağmurla dolmuş çukura düştüler.

Üç metre derinliğindeki su dolu çukura düşen 9 yaşındaki Savaş Baban kurtarıldı. 8 yaşındaki İbrahim Balin, 9 yaşındaki Yusuf Balcı ve 12 yaşındaki İsa Gezen'in cesetlerine ise ancak su tahliye edildikten sonra ulaşılabildi.

"Herkes sorumlu, biz de sorumluyuz"
Yıldız, söz konusu arsanın sanayi sitesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında sorunlara yol açan bir alan olduğunu, sanayi sitesinin arsada 40 dükkan yapmak için temel kazdığını ve sonra da öyle kaldığını anlattı.

Bu olayda hükümetten, belediye başkanlarına kadar herkesin sorumlu bu olduğunu söyleyen Yıldız ." Sahipsiz bir bölgedeyiz. Yüksekova'ya alt yapı getirmeyen, yol açmayan milletvekilleri de bunu çok iyi biliyor" diye konuştu.

"Bilseydim aktarırdım o suyu bir yere, ortak duyarlıktan dolayı hepimiz günahkarız".

Şehir Planlamacıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Tayfun Kahraman ,konuyla ilgili "bahsedilen çukur eğer bir temel çukuruysa paravanlarla örtülmeliydi. Üsküdar'daki inşaat, kent şantiyeciliği açısından iyi bir örnektir. Gerekli işaretlendirmeler yapılmış, paravanlar çekilmiş" diye konuştu.

bianet' e görüş veren Kahraman, bu tip bir olayın İstanbul'da olması halinde basının ilgilendiğini belirten Kahraman, Gebze'de ya da Yüksekova gibi bir yerde olduğunda ilgilenilmemesinin üzücü olduğunu ifade etti.

"Oraya bir motor çağırmaları, suyu çekmeleri, etrafı da çevirmeleri zor bitşey değildi. Pisi pisine üç. can gitti. Belediye bu inşaatı kontrol etmiyor mu? Orada bir ruhsatlı inşaat devam ediyor olması gerekir. Bu ruhsatı belediye veriyor. Belediye ruhsat vermemişse de 'ruhsat alınmamasına' müdahale etmesi gerekir"

Kahraman, " 'ben görmedim, bana ihbar edilmedi' demekle bitmez. Bitemez de. Sorumluluğun verildiği kişi belediye başkanıdır, alt kadrolar da bu işi yapmakla görevlidir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/plansiz-sehircilik-uc-cocugu-oldurdu_53343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!