Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Plastik İthalatında Kod Oyunu

Türkiye’ye İran’dan gelen ve plastik sektöründe sıklıkla kullanılan bazı hammaddelerin ithalatında, usule aykırı olarak tarife değiştirildiği belirtildi. Sektör temsilcileri konuyu Ankara’ya taşıdı.

yapi.com.tr
Plastik İthalatında Kod Oyunu (Fotoğraf: AA)

İran’dan ithal edilen bazı ürünlerde yasalara aykırı olarak Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodu değişikliğine gidilmesi, plastik sektöründe tepkilere neden oldu. Bu kapsamda polietilen ve polipropilen hammadde ithalatında, İran’dan gelen mallarda usule aykırı tarife değişikliği yapıldığı, bunların kod değişikliği ile ‘kompaund’ ürün gibi Türkiye’ye getirildiği savunuldu.

Sözcü’den Hülya Keskin Oruçoğlu’nun haberine göre; Polietilen kompaund ithalatındaki artış Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine de yansıdı. Verilere göre 2023’ün ilk çeyreğinde değer bazında İran’dan kompaund ithalatı 7.1 milyon dolarken, bu rakam 2024’ün ilk çeyreğinde 22.1 milyon dolar oldu.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği de konuyu Ticaret Bakanlığı’na taşıdı. İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi ve 33’üncü Plastik Ambalaj Sanayii Komitesi Başkanı Serkan Güleç, İranlı bazı üreticilerinin ülkelerindeki petrokimya tesislerinden ucuza aldıkları hammaddeyi, ürün yapıp kullanmak yerine Türkiye’ye gönderdiklerinin tespit edildiğini anlattı.

Polietilen ve polipropilen hammaddeleri için gümrükte referans fiyat uygulaması olduğunu anımsatan Güleç, “İthalatlar da bu referans fiyatlar üzerinden vergilendiriliyor. Ancak İran’dan gelen bu malzemeler örneğin GTİP kodu değiştirilerek polietilen kompaundu olarak beyan edildiğinde bu GTİP, referans listesinde olmadığı için devletimiz vergi kaybına uğruyor. Ürünün sadece ambalajının değiştirilerek, GTİP değişikliği yapılması vergi kaçaklığı konusuna bile giriyor.” dedi. Güleç bu durumun haksız rekabet ortamına neden olduğunu söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/plastik-ithalatinda-kod-oyunu_205110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!