Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Plastik Sektörünün 2010 Hedefi Yüzde 10 Büyüme

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, plastik sektörünün 2010 yılında toparlanma sürecine gireceğini ve büyüme oranlarının çift haneli rakamlara ulaşacağını vurguladı. Aksoy, sektörün 2010 hedefinin yüzde 10 büyüme ve 5,7 milyar doları direkt olmak üzere 11,2 milyar dolarlık ihracat olduğunun altını çizdi.

yapi.com.tr
Plastik Sektörünün 2010 Hedefi Yüzde 10 Büyüme

üresel ekonomik kriz ve iç pazardaki daralmaya rağmen Türk plastik sektörü, 2009 yılında küçülmedi. Hedeflerini tutturan plastik sektörü, 2009 yılında 5,1 milyon tonluk üretim yaparak Avrupa 5’incisi olmayı sürdürdü. Türkiye ekonomisi için değer yaratan sektör, 2009 yılında, 8,1 milyar dolarlık ihracat yaptı. Plastikçiler böylece Türkiye ihracatından yüzde 10 pay alan kimya sektörü ihracatının yüzde 34’ü gibi büyük bir kısmını gerçekleştirdi.

Plastik sektörünün direkt ihracatı geçtiğimiz yıl, 532 milyon doları plastik hammaddesi olmak üzere 3 milyar 234 milyon dolar oldu. Sektörün dolaylı ihracatı da eklenince toplam ihracat, 8,1 milyar dolara ulaştı. Krizle birlikte pazar çeşitliliğine giden sektör, yaklaşık 200 ülkeye plastik mamul ihracatı yaptı. Plastik firmalarının tıkanan pazarlara alternatiflerini bulmaları sayesinde geçtiğimiz yıl sektörün ihracatı, krizin olumsuz etkisine rağmen sadece yüzde 1,4 oranında azaldı. Plastik sektörünün en çok ihracat yaptığı 10 ülkeyi de sırasıyla Libya, Irak, Almanya, Rusya, Romanya, Azerbaycan - Nahçıvan, Birleşik Krallık, İran, Fransa ve Bulgaristan oluşturdu. Geçen yıla göre Libya, Irak ve Rusya pazarlarına yaptığımız plastik mamul ihracatında önemli artışlar gerçekleşti.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) hazırladığı rapora göre plastik sektörü 2009 yılında da yerli hammadde bulmakta sıkıntı çekti. Sektör, geçtiğimiz yıl hammadde ihtiyacının yüzde 85’ini ithalatla karşıladı. Plastik sektörü, geçen yıl ithal ettiği 3,8 milyon ton plastik hammaddesi için 5,1 milyar dolar döviz ödedi. Yerli hammadde üretiminin hem miktar hem de çeşit bazında sınırlı olduğu plastik sektöründe; LDPE, PVC, PP ve HDPE dışındaki hammaddeler yüzde 100 oranında ithal edildi. Türkiye, yerli üretimin sınırlı olması nedeniyle hammadde ithalat oranında dünya birincisi durumunda bulunuyor.

Plastik mamullerde ise geçtiğimiz yıl daha çok yerli ürünün tercih edildiği görüldü. Bu doğrultuda sektörün mamul ithalatında ton bazında yüzde 18, dolar bazında da yüzde 23 oranında bir gerileme yaşandı. Toplam 112 ülkeden gerçekleştirilen plastik mamul ithalatına 1,6 milyar dolar ödendi. Plastik mamul ithalatımızda ilk beş ülkeyi Almanya, Çin, İtalya, Fransa ve İngiltere aldı.

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, plastik sektöründe 2009 yılında testere dişi etkisinin yaşandığını belirtti. Selçuk Aksoy, plastikte bazı alt sektörlerde çok önemli küçülmeler yaşanırken plastik ambalaj gibi alt sektörlerde ise büyüme rakamlarının pozitif yönde olduğunu söyledi. Aksoy, Türk plastik sektörünün en önemli rakipleri Avrupa pazarlarında yüzde 20 - 30’lara ulaşan pazar kayıplarına rağmen Türkiye’nin yılı “yüzde 0” büyümeyle kapatmasının büyük başarı olduğunu dile getirdi. PAGEV Başkanı, plastik sektörünün 2010 yılında toparlanma sürecine gireceğini ve büyüme oranlarının çift haneli rakamlara ulaşacağını vurguladı. Aksoy, sektörün 2010 hedefinin yüzde 10 büyüme ve 5,7 milyar doları direkt olmak üzere 11,2 milyar dolarlık ihracat olduğunun altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/plastik-sektorunun-2010-hedefi-yuzde-10-buyume_75911.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!