Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Platformda Çatlak Var

Kentin sorunlarını belirleyip ortak lobi çalışması yürütmek, güçbirliği oluşturmak amacıyla 2001’de kurulan, 23 oda, meslek ve sivil toplum kuruluşunun üye olduğu, Denizli Sanayiciler, Tüccarlar ve İşadamları Platformu'nda ayrılma krizi yaşanıyor.

Hürriyet Gazetesi
Platformda Çatlak Var

Kentin sorunlarını belirleyip ortak lobi çalışması yürütmek, güçbirliği oluşturmak amacıyla 2001’de kurulan, 23 oda, meslek ve sivil toplum kuruluşunun üye olduğu, Denizli Sanayiciler, Tüccarlar ve İşadamları Platformu’nda ayrılma krizi yaşanıyor.

Denizli'de kentin sorunlarına belirleyip ortak lobi çalışması yürütmek, güçbirliği oluşturmak amacıyla 2001 yılında kurulan, 23 oda, meslek ve sivil toplum kuruluşunun üye olduğu, ’Denizli Sanayiciler Tüccarlar ve İşadamları Platformu’nda ayrılık krizi doğdu.

Platformun geçen yıl dönem sözcüsü olan Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (DETKİB) Başkanı Raşit Güntaş, platformdan çekildiklerini açıkladı. Yazılı açıklama yapan Güntaş, gerekçe olarak platformun bugünkü haliyle özelliğini yitirmesi ve dönem sözcülüğünün demokratik olmamasını gösterdi, şöyle dedi:

Sözcülük ve demokrasi

"Denizli’nin sorunlarına çözüm aramak, fikir üretmek, yanlış uygulamaları zamanında tespit ederek ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunmak, ortak akıl ve düşüncelerle tek ses olarak hareket etmek üzere ve bir birliktelik örneği olarak 2001 yılında doğal olarak kurulan Denizli Platformu, bugünkü haliyle özelliğini yitirmiştir. Bunun en büyük sebebi, kuruluşundan bugüne kadar üç oda ve birlik tarafından demokratik olmayan bir tarzda dönem sözcülüğü görevinin yürütülüyor olmasıdır."

Dört kurum dışındaki oda ve kuruluşların, organizasyon giderlerine katılmadıkları için, platform sözcüsü olmadığını öne süren Güntaş, "Aslında bu masraflar büyük meblağlar değildir. Bu yüzden, bundan sonra bu tür organizasyonlarda masrafların paylaşımına katılmak isteyen dernek ve kuruluşların da altı ayda bir dönem sözcülüğünün değiştirilmesi şartıyla, demokratik bir oluşum içinde yürütülmesi taraftarıyım. Dört oda başkanının arka arkaya sözcülük yapmalarını da demokratik bulmuyorum ve Denizli Platformu’nun artık özelliğini yitirdiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz 9 yıllık dönemde Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’ne dahi dönem sözcülüğü görevi verilmemiştir. DETKİB Başkanı olarak platform üyeliğinden ayrılıyoruz" diye konuştu.

Platform, Denizli-İzmir Demiryolu’nun rehabilitasyon çalışmalarının başlatılması, daha sonra iptal edilen Denizli-Ankara uçak seferlerinin başlatılması, Denizli’ye Organize Sera Bölgesi kurulması, Teşvik Yasası’nda değişiklik yapılması gibi konularda lobi çalışmaları yürütmüştü.

Bugün gider yarın döner

2006-2007 döneminde platform sözcülüğünü yürüten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ise, Güntaş’ın toplantılarda platformun demokratik olmadığı yönünde bir rahatsızlığını hiç dile getirmediğini belirterek, "Ben de yollanan resmi bir yazıyı görmedim. Raşit Bey, bugün istifa eder, yarın döner. Kişisel bir konu nedeniyle böyle bir tavır almış olabilir. Çünkü bir dönem önce de kendisi dönem sözcüsüydü. Tepkisini o zaman dile getirebilirdi. Karar platforma gelir değerlendiririz" diye konuştu.

Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ise, Denizli Platformu’nun gönüllü oluşan bir yapı olduğunu, Denizli’nin sorunlarının çözümü ve Ankara’da lobi oluşturmak için kurulduğunu vurgulayarak, "Burada gönüllülük esas. Denizli için bir araya gelindi. Kisişel tepkilerle ani karar almak doğru değil. Rahatsızlıklarını her zaman platformda dile getirebilirdi" dedi.

Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Memişoğlu, Güntaş’ın platformdan çekilme kararından yönetim olarak haberleri olmadığını, böyle bir karar almadıklarını söyledi, "Başkanın aldığı karar saygılıyız. Yönetim Kurulu olarak en kısa zamanda toplanıp başkanın aldığı kararı değerlendireceğiz" diye konuştu.

Kimseyi zorla tutmayız

Platformun dönem sözcülüğüna 9 Ocak’ta Güntaş’tan devralan Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, "Bana resmi anlamda çekilmeyle ilgili bir belge gelmedi. Raşit Bey’in ayrıldığını basından öğrendim. Güntaş’ın açıklamasına anlam vermek mümkün değil. Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nun da böyle bir çekilme kararı yok. Karar kişisel. Ama böyle bir gelişme hoş değil. Platform 8 yıldır Denizli’nin sorunlarının çözümü için çaba harcıyor. Madem demokrasi yoktu Raşit Bey, kendi sözcülük döneminde neden dile getirmedi. En kısa sürede konuyu değerlendireceğiz. Kimseyi zorla platformda tutmayız, bir problem yok" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/platformda-catlak-var_72217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!