Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

PMC Mühendislik Makine Bağdat'ta Fabrika Kuruyor

Irak'a 1990 yılından bu yana ihracat yapan PMC Mühendislik Makine İnşa Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, yeni yatırımlara imza atmaya hazırlanıyor

Dünyab>Irak'a 1990 yılından bu yana ihracat yapan PMC Mühendislik Makine İnşa Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, yeni yatırımlara imza atmaya hazırlanıyor. Firma, Irak'a 48 milyon dolar ihracat yapan PMC 2 milyon dolarlık yatırmla mobilya fabrikası kuruyor.

PMC Mühendislik Makine İnşa Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Ali Taşan, Irak pazarında yaptıkları işler nedeniyle uzmanlaştıklarını pazarla ilgili hazırladıkları yeni yatırım projelerini istikrarın sağlanmasının ardından tek tek hayata geçireceklerini söyledi.

Yeni dönemde Irak'ta artık üretim yapmayı planladıklarını belirten Taşan, Iraklı bir bakanlığın tüm mobilya ihtiyacını karşılamak için önümüzdeki dönemde Bağdat'ta 2 milyon dolarlık bir fabrika kurmayı planladıklarını belirterek, 15-20 milyon dolarlık bir alım yapılmasını beklediklerini dile getirdi.

Taşan, bunun dışında Irak'ta arazi sahipleriyle görüşerek, toplu konutlar yapmayı planladıklarını da kaydederek, 190 bin metrekare, 72 bin metrekare arazi tahsisleri üzerinde görüştüklerini, ayrıca bir turizm tatil köyü kurulmasının gündemde olduğunu dile getirdi. Taşan, yeni dönemde Irak'ta özellikle inşaat sektöründe yoğunlaşmak istediklerini de kaydetti.

48 milyon dolarlık iş

Irak pazarında son beş yılda 48 milyon dolarlık iş yaptıklarını kaydeden Taşan, yeni yatırımlarını Irak özel sektör firmalarıyla gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Taşan, Türkiye'nin Irak pazarında rakipsiz olduğunu savunarak, "Irak pazarından çok umutluyum. Irak pazarını o kadar iyi biliyoruz ki, Gaziantep'te ya da Irak'ta iş yapmışız, farketmiyor. Bütün mesele, Irak'ın kendi içinde güvenlik vb. konularda sorunları var" dedi.

Irak'ta savaştan önce BM Gıda ve Petrol Programı kapsamında uluslararası ihalelere katılarak iş yaptıklarını belirten Taşan, "Birçok tanınmış firmalarla alt yüklenici taşeron bazında anlaşmalar ve imalatlarımız oluyor. Mesela Alman Heidelberg ile Bağdat'ta Ortadoğu'nun en büyük matbaasını kurduk. Alarko ile birlikte soğutma işleri yaptık" diye konuştu.

"86 laboratuvar kurduk"

Taşan, Irak'ın tüm üniversitelerinin mobilyalarını karşıladıklarını belirterek, "Kara tahtadan tutun laboratuvara kadar hepsini biz karşıladık. 86 laboratuvar kurduk" dedi. Irak'ta iş yapmanın zorluklarına da değinen Taşan, şöyle devam etti: "Irak'ı çok iyi bilen Türk firmaları var. Bunlar zorluk çekmez ama Irak'ı bilmeyen sadece bir iş alanı olarak görenler zorluk yaşayabilir. Mali sektördeki eksikliklerini giderebilseler çok iyi Iraklı işadamları var onlara güvenilebilir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/pmc-muhendislik-makine-bagdatta-fabrika-kuruyor_10502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!