Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Politikada Kanal İstanbul Tartışması

Seçim öncesi mitingler düzenleyen partilerin gündeminde Kanal İstanbul var. Muhalefet, ihalesinin bu yıl yapılacağı Kanal İstanbul projesini durduracağını söyledi. Hükümet ise Kanal İstanbul’un “Türkiye'nin stratejik projesi olduğunu” belirtti. Peki Kanal İstanbul polemiği nasıl başladı?

yapi.com.tr
Politikada Kanal İstanbul Tartışması

24 Haziranda yapılacak olan erken seçimler nedeniyle partiler mitingler düzenliyor ve çeşitli platformlarda açıklamalar yapıyor. Kimi zaman atışan parti liderleri, Türkiye'nin çılgın projesi olarak adlandırılan Kanal İstanbul'u gündemlerinden düşürmüyor. Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; özellikle CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Kanal İstanbul tartışması bitmiyor.

Muharrem İnce'nin "Kanal İstanbul'u durduracağız" şeklinde yaptığı açıklama sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, İnce'ye yanıt verdi. Hemen her platformda bahsedilen Kanal İstanbul projesi daha konuşulacağa benziyor. Politikadaki Kanal İstanbul polemiği ne zaman biter bilinmez. Ancak bu polemik nasıl başladı, kim neler söyledi, sizler için hazırladık. İşte Politikada Kanal İstanbul polemiği;

Muharrem İnce: Kanal İstanbul öncelik değildir
Daha önceki açıklamalarında da sık sık Kanal İstanbul projesine karşı olduğunu açıklayan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dünkü konuşmasında da Kanal İstanbul projesinin öncelikli olduğunu düşünmediği belirtti.

Muharrem İnce çılgın projeyi neden istemediğini şu sözlerle anlattı; "Niye fabrika kurmayacağım bunlarla, neden üretmeyeyim? Anlayamadığım yer burası. Kahvehanede kek yiyeceğiz, kanal kazacağız... Bunlarla Türkiye büyümez, üretmemiz lazım. Fabrikaları kapatıyorsun, şeker fabrikalarını satıyorsun, TEKEL'i, PETKİM'i sattın. Bana sorarsanız Kanal İstanbul öncelik değildir, fabrikaların, KOBİ'lerin ayağa kalkması önceliktir."

"Kanal İstanbul'u durduracağız"
İnce, Mayıs ayında açıklanan seçim beyannameleri sonrasında AK Parti'yi eleştirmişti. İnce bu eleştirisinde de Kanal İstanbul'a yer vermişti. İnce şu ifadelerle projeye karşı olduğunu belirtmişti;

"Türkiye dışarıdan para aldı değil mi? Türkiye bu parayı taşa, toprağa, betona gömdü. Üretim yapmadığı için, fabrika açmadığı için alamayacak.

Şirketler bir bir iflas ederken, ben orada hafriyat mı kazacağız? Tabi ki durduracağım Kanal İstanbul'u. Ne işimiz olur?

Türkiye'nin kuralları işleyen bir ülke olması lazım. Bir Fransız, bir İngiliz 'Türkiye bir hukuk devletidir' diyebilmeli."

Meral Akşener: Kanal İstanbul projesi Türkiye'ye ne fayda sağlayacak?
İyi Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener de dünkü açıklamalarında Kanal İstanbul projesini eleştirdi. Akşener,"Bu Kanal İstanbul projesi Türkiye'ye ne fayda sağlayacak, soruyorum, cevap yok. 65 milyar dolar gömdünüz. Bunun kaynağı nerede?'" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul yorumu
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisince Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Burada yaptığı konuşmasında Kanal İstanbul'u eleştiren muhalefete gönderme yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bay Muharrem, 'Kanal İstanbul'a karşıyım.' diyor. Kafaya bak, kafaya. Yok, ufuk yok. Daha şurada geçenlerde bir gemi Boğaz'da yalıya çarptı. Bu tanker olsaydı, Allah muhafaza aylarca orada yangın olurdu. Kafası basmıyor, genel başkanının da basmıyor. Bu CHP'nin tarihi böyle" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/politikada-kanal-istanbul-tartismasi_166231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!