Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Princess Otel İçin Tehlike Uyarısı

İzmir’in en güzel otellerinden biri olan Balçova’daki Princess Otel’in, kiralama ihalesini kazanan firmanın, tadilat sırasında temelinden kolon kesildiği ve bu nedenle de depreme karşı güvensiz hale geldiği gerekçesiyle sözleşme imzalamaktan vazgeçmesinin yankıları sürüyor. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Zafer Alku,

Milliyet Gazetesi
Princess Otel İçin Tehlike Uyarısı

İzmir’in en güzel otellerinden biri olan Balçova’daki Princess Otel’in, kiralama ihalesini kazanan firmanın, tadilat sırasında temelinden kolon kesildiği ve bu nedenle de depreme karşı güvensiz hale geldiği gerekçesiyle sözleşme imzalamaktan vazgeçmesinin yankıları sürüyor. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Zafer Alku, "Kolon kesildiyse kesinlikle tehlikeli bir durum vardır" dedi.

Taşıyıcı sistem zayıflar

Herhangi bir yapıda projesinin orijinalindeki bir unsurun iptali için ciddi ve kapsamlı analizler yapılması gerektiğini hatırlatan Alku şöyle konuştu: "Bu analizlere göre olur mu, olmaz mı ona bakılır. Çünkü projenin başlangıcında bir hesap yapılır. Bu hesap yapılırken var olan bir öğeyi yok etmek ciddi bir risktir. Bir de kolonlar binaların ana taşıyıcı unsurlarıdır. Kolonlara ve kirişlere asla müdahale edilmemelidir. Hele hele kolonu kesip yok etmek asla düşünülmemelidir. Çünkü taşıyıcı sistemi zayıflatır. Teknik açıdan son derece sakıncalıdır."

Altından fay hattı geçiyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Deprem Yönetimi Başkanı Profesör Dr. Atilla Uluğ da İzmir’in birinci derece deprem kuşağı’nda olduğunu hatırlatarak şu uyarılarda bulundu: "Balçova, İzmir Fayı’nın en hareketli olduğu yerlerden biridir. Hatta fay hattı Princess Otel’in çok yakınından geçiyor. Zaten bölgede jeotermal kaynakların bulunması da bu yüzdendir. Aktif fay zonunun bulunduğu sakıncalı bir bölgedir. Bölgede 10 Temmuz 1688 tarihinde 7.5 şiddete eşdeğer bir deprem meydana geldi ve çok hasar verdi. Biz bunu okulda ders olarak anlatıyoruz. Balçova’daki gibi diri fayların bulunduğu bölgelerin yapılaşmaya bile açılmaması gerekir. Burada ille de yapılaşma olacaksa çok sağlam binaların olması zorunluluktur."

"Tesisi görmüşlerdi elimizde belgeler var"

Balçova Princess Otel’in kiralanması için yapılan ihalede en yüksek teklif veren ikinci firma olan Kaya Grubu’nun görüşmeye çağrılacağı bildirildi. Otelin sahibi Balçova Termal ve Turizm AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir İl Genel Meclisi CHP Grup BaşkanVekili Mahmut Esat Aslan, Işıltı Yapı Grubu’nun temsilcilerinin teminatı geri alabilmek amacıyla çeşitli bahaneler öne sürdüklerini belirterek, "Diskoya giden beton perdenin  kırıldığı ve diskoya otelden yol açıldığını, binanın statiğinin bozduğunu iddia ediyorlar. Ama oteli görmüşlerdi, elimizde belgeler de var" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/princess-otel-icin-tehlike-uyarisi_73546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!