Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pritzker Ödülü Glenn Murcutt'ın

26. Pritzker Ödülü, Avustralya peyzajına, iklimine ve doğasına uygun, çevreye duyarlı modernist konutlarıyla uluslararası üne sahip Avustralyalı mimar

Yapı Dergisi/2466. Pritzker Ödülü, Avustralya peyzajına, iklimine ve doğasına uygun, çevreye duyarlı modernist konutlarıyla uluslararası üne sahip Avustralyalı mimar Glenn Murcutt'a verildi. Pritzker Ödülü jüri başkanı J. Carter Brown, ödülün veriliş gerekçesini "Glenn Murcutt günümüz mimarlık ortamında kendine özgü, tamamıyla benzersiz bir yerdedir. Ünün sabit fikir haline geldiği bir çağda, 'yıldız mimarlarımız' büyük kadrolar ve geniş halkla ilişkiler ağıyla desteklenmektedir. Bu durumla tam bir çelişki halinde Glenn Murcutt, dünyanın öbür ucunda tek kişilik bürosunda çalışmaktadır. Kapısındaki uzun müşteri kuyruğuna karşın her projeyi en iyi biçimde çözme uğraşı içindedir. Duyarlılığını çevreye ve yerelliğe içtenlikle, dürüstlükle, sanatın gösterişli ürünlerine yönelmeden dönüştürebilen yenilikçi bir mimari teknik adamdır" sözleriyle ifade etti.
Murcutt'un tasarımları Ludwig Mies van der Rohe ve yerli Avustralya yün barakalarının sentezi olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda Batı Avustralya'nın Aborijin felsefesinden etkilendiği belirtiliyor. Murcutt, evleri büyük çaplı projelere tercih ediyor. Kendisine göre, küçük projeler ve kendi başına çalışma rüzgâr modelleri, malzeme, ışık, iklim, mekân ve arazinin karakteristiği ile deney yapma şansı veriyor.
Murcutt, üretiminde ve bina yapımında olabildiğince az enerji tüketen malzemeleri seçiyor. Evlerini her tür iklim koşullarına uygun olarak tasarlıyor; çoğu durumda havalandırma ya da şömine dışında ısıtma için herhangi bir donanıma gereksinim duyulmuyor.
Güneş ışığını ve rüzgârları günün ve yılın çeşitli dönemlerinde yönlendirmek için dış cephede ayarlanabilir metal rüzgâr perdeleri kullanıyor. Aynı şekilde çatıda da iklim koşullarına uygun çözümler getiriyor. "Bir bina açılma yeteneğine sahip olmalı ve 'Ben canlıyım ve insanlarımı koruyorum' ya da 'Ben şimdi kapandım ve insanlarımı koruyorum' demeli. Benim için asıl sorun bu. Binalar yanıt verebilmeli. Açılıp kapanmalı, değişmeli ve yeniden değişmeli. Bu, benim için mimarlığın bir parçası. Bütün bunlar bir yapıyı canlı kılan şeyler" diyor.
Glenn Murcutt, Uluslararası Gelibolu proje yarışmasında ve 2001 yılı Ağa Han Ödülleri jürisinde de görev almıştı. Murcutt'a ödülü 29 Mayıs 2002 günü Roma'da düzenlenecek özel bir törende verilecek. Törenle bağlantılı olarak da bir gün önce, Roma'daki Amerikan Akademisi'nde "Yeni Yüzyıl, Yeni Dünya, Mimarlıkta Küreselleşme" konulu bir toplantı ve panel düzenlenecek. Dergimiz Yayın Yönetmeni Doğan Hasol panele konuşmacı olarak çağırıldı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/pritzker-odulu-glenn-murcuttin_692.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!