Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Prof. Dr. Ahmet Keskin'i Kaybettik

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi 1980 - 1982 Dönemi Dekanı, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Keskin'i kaybettik. Keskin, 24 Ocak 1992 tarihi itibariyle yaş haddinden emekli olmuştu.

yapi.com.tr
Prof. Dr. Ahmet Keskin'i Kaybettik

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi 1980-1982 Dönemi Dekanı, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Keskin'i kaybettik. Cenazesi, İ.T.Ü. Taşkışla Binası'nda saat 10.30'da yapılan tören ve Teşvikiye Camisi'nde kılınan öğle namazından sonra Yahya Efendi Mezarlığı'nda (Beşiktaş) defnedildi.

Prof. Dr. Ahmet Keskin

25 Ocak 1925’de İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. Prof. Dr. Keskin, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden ise 1949 yılında mezun oldu. Fransa’da 'Institüt d’Urbanisme'de bir yıl çalıştıktan sonra 1951’de İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehircilik Kürsüsü'ne asistan olarak atandı.

1956 yılında 'Otopark Üzerine Bir İnceleme' ad ve konulu yeterlik çalışmasını tamamladı; 1958 yılında İTÜ Teknik Okulu Mimarlık Şubesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 1962 yılında 'İstanbul Şehri Metro İhtiyacı' adlı doktora tezini tamamlayarak 'Doktor Mühendis' ünvanını aldı.

1962- 1964 yılları arasında 4489 sayılı Kanun gereğince A.B.D. California Üniversitesi'nin Berkeley Kampüsü'nün 'City and Regional Planning' bölümünde 'Research Fellow' olarak çalıştı; çeşitli konferans, seminer ve kurslara katıldı.

Prof. Dr. Keskin, 'Ulaşım ve Şehirsel Yerleşme İlişkileri Üzerine Bir Araştırma' adlı Doçentlik teziyle 1967 tarihinde Şehircilik Bilim Alanında Üniversite Doçenti, 1968’de Şehircilik Kürsüsü Doçenti unvanını aldı. 1980 tarihinde Şehirsel Bölgeler ve Ulaşım Kürsüsü'nde Profesör ünvanını alan Prof. Dr. Ahmet Keskin, aynı yıl Mimarlık Fakültesi Dekanlığına atandı ve 1982 tarihine kadar Dekanlık görevini sürdürdü.

Prof.Dr. Ahmet Keskin, 1989-1991 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde ulaşım ve planlama konularında Danışmanlık Kurulu'nda danışman olarak görevlendirildi.

Ahmet Keskin, akademik çalışmalarının yanısıra, şehircilik müsabakalarına (Ankara, Adapazarı, Konya, Erzurum İmar Planları) kürsüsü ile katılarak 3 mansiyon, 1 üçüncülük ödülü aldı. Ayrıca Mimarlar Odası Şehircilik ve U.I.A. Komisyonlarında, Mimarlık Dergisi Yayın Komitesinde çalıştı.

Prof. Dr. Ahmet Keskin, 24 Ocak 1992 tarihi itibariyle yaş haddinden emekli olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prof-dr-ahmet-keskini-kaybettik_64188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!