Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Prof. Dr. Metin Ahunbay Hayatını Kaybetti

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1961 mezunu ve emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Ahunbay hayatını kaybetti. Ayasofya onarımı ile 2002 yılında Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında “Onarım Özel Ödülü”ne değer görülen Metin Ahunbay, ICOMOS-Türkiye üyesiydi.

yapi.com.tr
Prof. Dr. Metin Ahunbay Hayatını Kaybetti

Ahunbay'ın cenazesi, 26 Aralık Cuma günü Zincirlikuyu Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

Metin Ahunbay kimdir?

19 Mayıs 1935’te İstanbul’da doğdu. 1961 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Almanya’da Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi’nde Geç Antikite, Erken Hıristiyanlık, Klasik, Bizans, Erken İslam Arkeolojisi öğrenimi gördü ve Kasım 1969’da “Kapadokya’da Serbest Haç Planlı Kiliseler” konulu tez çalışması ile doktor unvanını aldı.

1971 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü’nde asistan olarak çalışmaya başladı. Güneydoğu Anadolu’da Geçantik – Erken Ortaçağ Yapıları başlıklı teziyle Mart 1979’da doçent; Seleukia (Antalya) Mezarlık Bazilikası başlıklı tez çalışmasıyla 1988 yılında profesör oldu. 2002 yılında emekli oluncaya kadar sürdürdüğü lisans ve lisans üstü dersleri ve yürüttüğü tez çalışmalarıyla İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde etkili ve unutulmaz izler bıraktı.

İstanbul’dan Dara’ya, Karaman’dan Silifke’ye, ülkemizin Geç Antik ve Bizans yapı ve yerleşmelerinde sürdürdüğü kazı ve mimari belgeleme çalışmalarıyla, hem meslek etiği ve disiplini, hem de metodoloji açısından öncü ve örnek oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prof-dr-metin-ahunbay-hayatini-kaybetti_127370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!