Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Prof. Dr. Pernicka "Truva Müzesi" İstiyor

Truva Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Alman Arkeolog Prof. Dr. Ernst Pernicka, bölgede yürütülen kazıların 20'nci yılı doldurduğunu belirterek, bu sürede elde edilen sonuçları bir araya toplayarak, kazılara farklı bir boyut kazandıracaklarını söyledi. Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ernst Pernicka, AA muhabirine yaptığı

CNN Türk
1


Truva Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Alman Arkeolog Prof. Dr. Ernst Pernicka, bölgede yürütülen kazıların 20'nci yılı doldurduğunu belirterek, bu sürede elde edilen sonuçları bir araya toplayarak, kazılara farklı bir boyut kazandıracaklarını söyledi. Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Ernst Pernicka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıllık kazı çalışmalarında ilk kez bir "ara sonuç" çalışması yapacaklarını ifade ederek, "Bu 20 yıllık çalışmaları bitirip, yayınlarla bunları taçlandıracağız. Bu çalışma 20 yıllık çalışmaların ara sonucu olacak" dedi.

Şimdiye kadar yapılan çalışmaların, Truva yıllığında "Ara yayınlar" şeklinde yayımlandığına değinen Prof. Dr. Pernicka, "Fakat biz bunlara ek olarak 6 ciltlik bir son yayın düşünüyoruz. Ayrıca arşivlerde bulunan değerlendirme çalışmalarını ve verileri, herkesin ulaşabileceği bir arşivleme sistemiyle internet ortamına koyacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Pernicka, yapılacak ara sonuç çalışmasının buradaki kazı çalışmalarının bittiği anlamına gelmediğinin altını çizerek, kazıların yeni bir boyut, yeni bir aşama kazandığını vurguladı. Bu yılki kazılarda yeni projelerden birisini başlattıklarını belirten Prof. Dr. Pernicka, şunları söyledi:

"Bu yeni projemiz, Truva Ören Yeri Yönetim Planı'nın hazırlanması, düzenlenmesi ve modern bir şekilde organize edilmesidir. Yeni projenin en önemli öğesi 'Truva Müzesi'dir. Müze konusuna yoğunlaşmak istiyoruz. Zaten benden önceki kazı başkanı Manfred Osman Korfmann'ın 10 yıldır üzerinde çalışarak, uğraşarak belirli bir aşamaya getirdiği müze projesinin gerçekleşmesi için çaba göstereceğiz. Bu ören yeri, Unesco'nun 'Dünya Kültür Mirası' listesinde. Truva'ya Unesco etiğine ve kurallarına göre de burada bir müzenin yapılması gerekiyor.
 
Zaten Unesco'dan bir komisyon da buraya gelip bölgeyi ziyaret etmiş. Ben önceki çalışmalardan da şunu biliyorum, Çanakkale'deki yerel politikacılar, yerel yöneticiler ve uluslararası politikacılar müzenin yapılması için istekliler. Anadolu'nun Avrupa'yla bir araya geldiği böyle bir yerde Truva Müzesinin anlamı çok büyük olacaktır".

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/prof-dr-pernicka-truva-muzesi-istiyor_62782.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Truva şeklinde değil Troiya şeklinde yazılması bilim çevrelerinde benimsendi. Habere de yansımalı. Müze için söz konusu olan uluslararası yarışma konusu haberde neden yer almıyor? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!