Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Proje, Kontrolluk Ve Fenni Mesuliyet Hizmetlerine Ait En Az Bedeller Mimarlar Odası Web Sitesinde Yayınlanmaya Başlandı

Üyelerimiz, internet sayfamız üzerinden proje, kontrollük ve fenni mesuliyet hizmetlerine ait en az bedelleri hesaplayabilecek mesleki denetim ücretini öğrenebilecek, sözleşme ve teklif mektubunu hazırlayabileceklerdir.

Mimarlar Odası Genel Merkezi
1


yelerimiz, internet sayfamız üzerinden proje, kontrollük ve fenni mesuliyet hizmetlerine ait en az bedelleri hesaplayabilecek mesleki denetim ücretini öğrenebilecek, sözleşme ve teklif mektubunu hazırlayabileceklerdir. Programa sayfamızın mesleki denetim bölümünden ulaşılabilinmektedir.

TMMOB Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği 2 Haziran 2005 tarih 25933 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmeliğin eki olan Mimarlık Hizmetleri Şartnamesi ve En Az Bedel Tarifesi ve Mimari Proje Çizim Sunuş Standartları, Mimari Fenni Mesul Hizmetleri Şartnamesi, Mimari İçmekan Düzenleme ve Donanımı Tasarımı Hizmetleri Şartnamesi, Korunması Gerekli Kültür ve Tabiat Varlıklarının Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Hizmetleri Şartnamesi ve Bedel Tarifeleri, 39. Dönem Merkez Yönetim Kurulu kararları ile kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik ve şartnameler web sayfamızda yer almaktadır.

Bu yönetmelik ve şartnameler, yıllardır Mimarlar Odası tarafından yapılan mesleki denetim, büro tescil belgesi düzenlenmesi ve sicil belgesi düzenlenmesi esaslarını tanımlamaktadır.

Mimarlar Odasının mesleki denetim yapmaya yetkili birimleri; mesleki denetimi bir kamu kurumu niteliğinde olan Mimarlar Odasının tüzel kişiliği adına yaparlar. Bu nedenle tescil, mesleki denetim ve sicil belgelerinin düzenlenmesinde, 2 Haziran 2005 tarih 25933 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren TMMOB Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği ve buna bağlı olarak hazırlanan şartnamelere uymak zorundadır.

Merkez Yönetim Kurulunun 26 Aralık 2005 gün ve 39/34 no.lu toplantısında; Serbest Mimarlık Hizmetleri Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği ve buna bağlı hazırlanan şartnamelerde belirtilen mimarlık hizmetleri en az bedellerinin hesaplanmasının tüm birimlerde tek tip olarak uygulanabilmesi için Genel Merkez web sayfasında yayınlanmasına; tüm birimlerin uyguladığı bölge katsayılarının Oda Merkezine bildirmesine ve bildirmeyen birimlerin bölge katsayılarının Genel Merkezce belirlenmesine kararını almış ve bildirilen bölge katsayılarına göre program hazırlanmıştır.

Bu programla tüm üyelerimiz Türkiye’nin her bölgesine ait proje en az bedelleri ve uygulamaya yönelik bedellerin hesaplamasını yapabilecek ve sözleşmelerini doldurarak yapının bulunduğu yerdeki en yakın oda biriminde mesleki denetim yaptırabilecektir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/proje-kontrolluk-ve-fenni-mesuliyet-hizmetlerine-ait-en-az-bedeller-mimarlar-odasi-web-sitesinde-yayinlanmaya-baslandi_46962.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • antalya manavgatta mımar olan oglumla bırlıkte sırketımız var. ben ınsaat muhendısiyım. burdur bucakta bır proje cızdık fakat bucakta ınsaat muhendıslerı anlasmıs fatura bedelının dısardan gelen proje fennı mesulıyetı ıcın 2 kat para ıstıyorlar. bu nedenle bucakta sırketın subesını acıp hem proje muellıfı hem de fennı mesul olabılır mıyım. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!