Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yüzlerce Dikmenli Kentsel...

Projeler Rant için Değil Halk için Olmalı

CHP’nin mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Mamak Belediye Başkan Adayı olan Veli Gündüz Şahin, ilçede uygulanan kentsel dönüşüm projesiyle halka büyük bir darbe vurulduğunu belirterek, “Mahallelerde yurttaşlarımızla beraber konseyler oluşturacağız, onların fikirlerini alacağız. Rant için değil, halk için bu projeler yapılacak” dedi.

Cumhuriyet ANKARA
Projeler Rant için Değil Halk için Olmalı

CHP’nin mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Mamak Belediye Başkan Adayı olan Veli Gündüz Şahin, ilçede uygulanan kentsel dönüşüm projesiyle halka büyük bir darbe vurulduğunu belirterek, “Mahallelerde yurttaşlarımızla beraber konseyler oluşturacağız, onların fikirlerini alacağız. Rant için değil, halk için bu projeler yapılacak” dedi. CHP’nin Mamak Belediye Başkan adayı Veli Gündüz Şahin ile 350 binin üstünde seçmeni bulunan başkentin metropol ilçelerinden Mamak’ın sorunları ve projeleri hakkında konuştuk. Şahin’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

Mamak denildiği zaman akla ilk olarak gecekondular ve plansız kentleşme geliyor. Yıllardır süregelen bu sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

- Mamak Türkiye’de nüfusu ve sınırları pek çok ilden daha büyük bir ilçe durumunda. Mamak’ın nüfusunda da son yıllarda büyük bir artış yaşandı. Bugün Mamak’ın 650 bin civarında nüfusu var. İlçede şöyle bir durum söz konusu: Mamak’taki yerleşim birimleri Anadolu’dan gelen insanların tam güzergâhında bulunuyor. Mamak, Doğu’dan Ankara’ya gelenlerin bir pencerisi olmuş. Biraz da hemşerilik ağır basınca Anadolu insanı çeşitli nedenlerden ötürü Ankara’ya göç etmişler. Eğitim ve iş amaçlı olarak Çorum, Kırşehir, Yozgat ve Sıvas’tan gelen pek çok insan Mamak’a yerleşmiş. Bu durum gecekonduların oluşmasına ve çarpık bir kentleşmeye neden olmuş. Bu duruma zamanında göz yumulmuş.

‘60 bin ev kime gidecek?’

Bu soruna çözüm olarak sunulan, fakat Mamaklıların istemlerinin gözardı edildiği kentsel dönüşüm projesi bazı sıkıntılara da neden oluyor...

- Halka sormadan yapılan bu proje yurttaşa büyük bir zulüm şu anda. Halk hiç düşünülmüyor. Konut sayısı, projeyi uygulayan şu anda yönetimde bulunan Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin’in ifade ettiği gibi değil. 30 bin konut deniliyor, buradan 90 bin konut çıkıyor. Peki 60 bin konut kime verilecek. Belediyelerin amacı ticaret yapmak, oradan komisyon elde etmek mi, yoksa halkın barınma hakkını sağlamak, halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak mı? Bu geri kalanlar rant alanlarına, iş merkezlerine dönüşecek. Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak nitelendirilyor. 14 mahalleyi kapsıyor. Proje henüz gerçekleşmeden kimi firmalar konut satışı yapmaya başladı.

Proje çok büyük bir proje ama uygulamada çok büyük yanlışlıklar var. Bu sıkıntı Mamak, Altındağ ve Dikmen bölgelerinde yaşanıyor. Mevcut AKP’li belediyeler bu projeleri yaşama geçirirken halka büyük darbe vuruyorlar. 100 metrekarenin altında arsası olanlara bir konut edinme hakkı verilmiyor. 97 metrekare arsası olanlar konut alabilmek için 3 metrekare alana değerinin çok üstünde para ödemek zorunda kalıyor. 100 metrekarelik bir arsa koşulunu yerine getirenler de konut edinebilmek için tekrar borçlanmak zorunda bırakılıyor.

Zaten bu insanlar zor şartlarda. Mamak iş sıkıntısı, istihdam alanı olmayan bir ilçe. Mamak halkı fakir. Bunun yanı sıra aile olarak nüfusu kalabilir bir ilçe. Mamak halkı zaten eğitim ve sağlık sorunları başta olmak üzere pek çok sorun yaşarken, kentsel dönüşüm projesiyle birlikte aynı zamanda borçlandırılıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/projeler-rant-icin-degil-halk-icin-olmali_65229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!