Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yüzlerce Dikmenli Kentsel Dönüşüm Mağduru

Anakent Belediye Meclisi’nin mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından “Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi”ni iptal etmesi, sözleşme imzalayarak gecekondularının yıkılmasına razı olan yaklaşık bin 800 kişiyi “ortada bıraktı.” Evlerinin yıkılmasına karşılık belediyeden kira yardımı alan yurttaşlar bunun kesilmesiyle

Cumhuriyet ANKARA
Yüzlerce Dikmenli Kentsel Dönüşüm Mağduru

Anakent Belediye Meclisi’nin mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından “Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi”ni iptal etmesi, sözleşme imzalayarak gecekondularının yıkılmasına razı olan yaklaşık bin 800 kişiyi “ortada bıraktı.” Evlerinin yıkılmasına karşılık belediyeden kira yardımı alan yurttaşlar bunun kesilmesiyle zor duruma düştü. Kamulaştırma karşılığında evlerini belediyeye satanların birçoğu da aldıkları paraları harcadı. Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu da gönüllü avukatları aracığıyla yurttaşların başvurmaları halinde belediyeye karşı dava açmaya hazır olduğunu açıkladı.

Melih Gökçek başkanlığındaki Anakent Belediyesi Meclisi, 15 Mayıs 2009 tarihinde aldığı 1208 no’lu bir kararla; 17 Şubat 2006 tarih ve 483 no’lu kararına dayanan “Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi”ni iptal etmişti. Belediye Meclisi’nin aynı tarihli, 1213 ve 1214 sayılı kararları ile de anılan proje kapsamındaki ilgili planlar ve bağlı sıralı işlemlerin tümü hakkında iptal kararları alınmıştı. Belediye Meclisi’nin 1208 no’lu iptal kararında; proje kapsamında uygulanan kamulaştırmalardan vazgeçilmesi ve yapılan kamulaştırmaların iptal edilerek, bedeli üç ay içinde iade edilmek kaydıyla kamulaştırılan taşınmazların sahiplerine verilmesi karara bağlandı.

Ayrıca konut karşılığı sözleşme yapan gecekondu sahiplerinin ödedikleri bedelin kendilerine iadesi ve plan bazında da tamamen uygulama öncesi duruma dönülmesi kararı alındı. Bu kararın birçok Dikmenlinin aleyhine hükümler içerdiğine dikkat çekiliyor. Proje kapsamında belediye ile sözleşme imzalayan ve gecekonduları yıkılan yaklaşık bin 800 kişi kiraya çıktı. Belediye ise buna karşılık bu yurttaşlara 250 TL kira yardımında bulundu. İptal kararı verilince de projede 2006 yılına dönüldü. Karar uyarınca, belediye yurttaşlardan aldıklarını, yurttaşlar da belediyeden aldıklarını iade edecekler. Belediye de bu gerekçeyle yaptığı kira yardımını kesti. Bu nedenle hem evleri yıkılan ve kira yardımı kesilen birçok yurttaşın mağdur duruma düştüğü kaydediliyor. Aynı zamanda belediye kamulaştırdığı alanları da iade kararı aldı. Buna karşılık kamulaştırma karşılığı ödenen paranın da 3 ay içinde iadesini talep etti. Birçok yurttaşın belediyeden aldığı paraları harcadığı için bunları iade edemeyeceği aktarılıyor. Bu durum ise belediyenin topraklara el koymasının önünü açtığına işaret edildi. Dikmen Vadisi’nde yürütülen projeleri yakından takip eden isimler de bu konuda aynı görüşü paylaşıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yuzlerce-dikmenli-kentsel-donusum-magduru_72044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!