Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Projelerle Birlikte, 180 Dönümlük Çarşı Geliyor

İstanbul'da son 2 yılda başlayan konut projeleri beraberinde alışveriş merkezi yatırımlarını getirdi. Önümüzdeki yıl, konut projelerinin içinde 180.5 dönümlük alışveriş merkezi daha oluşacak.

Sabah Emlakimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2006\haber\50238.jpg" align="right" hspace=5 vspace=5>İstanbul'da 2005 ve 2006 yıllarında başlayan büyük ve markalı konut projeleri, beraberinde alışveriş merkezi yatırımlarını da getirdi. Özellikle, şehirden uzak uydu kentlerde konut sahibi olmak isteyenlerin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için projelerinin içine alışveriş merkezleri de koyan inşaatçılar yoluyla, İstanbul önümüzdeki yıl yaklaşık 180.5 dönümlük daha alışveriş merkezine sahip olacak. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) verilerine göre, İstanbul'daki alışveriş merkezlerinin toplam kiralanabilir alanı yaklaşık 810 dönüm. Bir başka deyişle, konut projelerinin içindeki alışveriş merkezleri İstanbul'a mevcut alışveriş merkezlerinin 5'te 1'i kadar daha alışveriş alanı katmış olacak.

Konsepte göre büyüklük

Bu alışveriş merkezlerinin büyüklükleri ise önemli oranda değişiklik gösteriyor. Bazı projelerde konsept bir alışveriş merkezi, yani daha küçük metrekareli alışveriş merkezi planlanırken, bazı projelerde de dışarıdan gelecek tüketicilere de açık bir yapıda olması ve buna göre daha büyük metrekareler öngörülüyor. Ayrıca, alışveriş merkezlerinin içerisinde yer alacak mağazaların hangi alanlara ya da sektörlere yoğunluk vereceği ve işletmenin kime ait olacağı da projeden projeye farklılık gösteren başka stratejik kararlar. KC Group'un Bahçeşehir'de inşa ettiği Şehr-i Bahçe'nin içerisinde yer alan Şehr-i Bazaar, toplam bin 200 metrekarelik bir alan üzerine oturacak. Ataşehir'de yükselen Uphill Court ise 7 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi. Yine Ataşehir'de yer alan Kent Plus ise 4 bin 600 metrekarelik bir alışveriş merkezi planlıyor. Ataşehir'deki bir diğer proje olan My World'de de 30 bin metrekarelik bir alışveriş ve yaşam merkezi olması öngörülüyor. Buna ek olarak, Çekmeköy'de inşa edilen İdealist Kent'te 25 bin metrekarelik, Kurtköy'deki Millenium Park'ta 11 bin metrekarelik, Bahçeşehir'deki Armina Evleri'nde bin 500 metrekarelik, Beylikdüzü'ndeki Palmiye Evleri'nde bin 200 metrekarelik, İstinye'deki İstinye Park ise 82 bin metrekarelik ve Maltepe'deki Narcity'de 17 bin metrekarelik alışveriş merkezleri olacak. Bu rakamlar üst üste toplandığında da ortaya yaklaşık 180 bin 500 metrekarelik, yani 180.5 dönümlük yeni alışveriş alanı anlamına geliyor.http://www.yapi.com.tr/haberler/projelerle-birlikte-180-donumluk-carsi-geliyor_50238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!