Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Protestolar Baraj İnşaatını Durdurmuyor

Bittiği zaman dünyanın üçüncü büyük barajı olacak olan Belo Monte Barajı'nın inşaatının gelecek yıl başlaması planlanıyor. Çevreci ve yerli toplulukların ısrarlı direnişi, hatta Kanadalı-Amerikalı film yönetmeni James Cameron gibi ünlülerin yardımı bile, 11 milyar dolarlık projeyi durdurmaya yetmedi. Xingu Nehri havzasının yaklaşık 500

Sabah / New York Times
Protestolar Baraj İnşaatını Durdurmuyor

Amazon'da yakında inşaatı başlayacak olan dev hidroelektrik barajı, Raimunda Gomes da Silva için kâbusu tekrar yaşamak demek. Yaklaşık 25 yıl önce, Silva'nın eski arazisi başka bir baraj projesi kapsamında sular altında kalmıştı. Altamira'nın 320 kilometre doğusunda yer alan eski arazisi önce zehirli yılan, böcek ve jaguarların istilasına uğramış, sonra da sular altında kalmıştı. Altamira'da yeni bir hayata başlayan Silva'ya tekrar arazisini bırakması gerektiği söyleniyor. Bu şehrin çoğunu sular altında bırakacak Belo Monte Barajı, binlerce kişiyi yerinden edecek. 11 kişilik ailesiyle, arka bahçede muz ağaçları olan 3 odalı bir evde yaşayan 53 yaşındaki Silva, "Bu baraj, benim için bir tehdit. Çünkü eskiden sahip olduğum enerjim artık yok. Böyle bir ev daha yapmak için gereken paraya sahip değiliz. Bence bu birçok umudun yok olması demek," dedi. Ancak başka bir seçeneği yok.

Bittiği zaman dünyanın üçüncü büyük barajı olacak olan Belo Monte Barajı'nın inşaatının gelecek yıl başlaması planlanıyor. Çevreci ve yerli toplulukların ısrarlı direnişi, hatta Kanadalı-Amerikalı film yönetmeni James Cameron gibi ünlülerin yardımı bile, 11 milyar dolarlık projeyi durdurmaya yetmedi. Xingu Nehri havzasının yaklaşık 500 kilometrekaresini sular altında bırakacak baraj, Sao Paulo gibi büyük kentlere elektrik sağlayacak. Yerli halklar, barajın arazilerini yok edeceğini ve yaklaşık 12 bin kişiyi evinden edeceğini söylüyor.

Diğer yandan, barajın üst kısmındaki Altamira şehri de, üçte birinin sular altında kalması tehlikesiyle karşı kaşıya. Binlerce bölge sakini başka yerlere gönderilecek. Hükümet onlarca yıldır plan aşamasında olan bu barajın inşaatının, Cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva'nın bu yılın sonunda görevi bırakmasından önce başlaması konusunda büyük çaba gösteriyor. Brezilya'nın en önemli özel inşaat ve mühendislik şirketleri, bu yılın başlarında yaşanan mali risklerden dolayı endişelenince, hükümet yatırım payını yükseltti ve şu anda projenin dörtte üçünden fazlasını finanse ediyor.

Kamuya ait elektrik kuruluşu Eletrobrás'ın Mühendislik Bölümü'nün Müdürü Valter Cardeal, projenin yerli halklara olumsuz yönde hiçbir bir ekonomik etkisi olmayacağını söyledi. Cardeal, baraj yüzünden nehirden akan suyun azalacağını kabul ediyor ancak bunun balıkçılığı etkileyecek kadar olmayacağını iddia ediyor. Benzer teminatlar, baraja karşı olanlar ve birçok bölge sakini tarafından şüpheyle karşılanıyor. Mart ayındaki bir toplantıda, yerli halk liderleri ok ve yaylarıyla inşaatı durdurmak için savaş açacakları konusunda tehditte bulundu. Ancak ondan sonra Xikrin-Kayapó ve Parakanã kabileleri, devletin verdiği bağışları kaybetme korkularını dile getirerek direnişten vazgeçti.

Altamira Federal İş ve İşçi Bulma Bürosu başkanı Elcirene de Souza'ya göre, baraj inşaatı süresince, tahmini olarak 20 bin iş yaratılacak. Ancak en azından ilk başta, işçilerin çoğu başka bölgelerden getirilecek. Souza, oluşacak işçi akınının, beraberinde çete, uyuşturucu ve suç gruplarını getirmesinden endişeleniyor. Ama hükümet yetkilileri, bölge sakinlerine işçiler için ayrı bir köy oluşturmak yerine, onları şehir içine yerleştirerek bu tür sorunları engellemeyi umduklarını bildirdi.

Hükümetin ödenek ve göç paketleri vaatlerine şüpheli yaklaşan Silva gibi bölge sakinleri, en çok nerede yaşayacaklarıyla ilgili endişeleniyor. Silva, balıkçı olan kocası için de endişeli. "Emekliye ayrılmasına sadece iki yılı kaldı, ama iki yıl daha balıkçılık yapıp yapamayacağını bilemiyoruz. Balıkların buralarda kalacağını mı sanıyorsunuz? Onlar nereye kaçmaları gerektiğini bilir, ama biz, bizi attıkları yerden başka yere gidemiyoruz" diyor.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/protestolar-baraj-insaatini-durdurmuyor_82221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!