Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Psidia'nın Yıkık Tiyatrosu Ayağa Kalkacak

Bakanlar Kurulu Kararı ile kazı yetkisinin verildiği Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığındaki heyet, Yalvaç Psidia Antik kentinde kazı çalışmalarına başladı. Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özhanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir uzman, bir kazı temsilcisi ve yaklaşık 25 arkeoloji

CNN Türk
2


Bakanlar Kurulu Kararı ile kazı yetkisinin verildiği Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığındaki heyet, Yalvaç Psidia Antik kentinde kazı çalışmalarına başladı. Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özhanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir uzman, bir kazı temsilcisi ve yaklaşık 25 arkeoloji öğrencisinin bulunduğu kazı heyetinin, bir bakanlık temsilcisinin gözetiminde kazı çalışmalarına başladığını bildirdi.
 
Yaklaşık bir ay sürecek çalışmaların dört ana başlıkta yürütüleceğini ifade eden Özhanlı, çalışmaların ilk bölümünde, yıkılan tiyatro alanının ayağa kaldırılması, ikinci bölümünde Cardo Maximus (Kuzey-Güney) Caddesi'nin gün yüzüne çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
Son bölümde ise Yalvaç Müzesi'nde daha önceki kazılarda ortaya çıkarılan, ancak envantere kaydedilmeyen eserlerin bakımı, çizimi, fotoğraflanması ve sonunda envantere kaydedilmesi, son bölümün ise antik kentten sökülerek götürülen ve konutlarda kullanılan parçaların fotoğraflanarak envanter çalışmasının yapılması hedefleniyor.
 
Özhanlı, kazının resmi açılış töreninin, 30 Temmuz'da Isparta Valisi Şemsettin Uzun ve SDÜ Rektörü Prof.Dr. Metin Lütfi Baydar'ın katılacağı bir törenle yapılacağını belirtti.
 
Neden Psidia?
 
Uzmanlardan alınan bilgiye göre, Hristiyanlığın önemli hac merkezlerinden biri olan Pisidia Antiokheia, St.Paulus'un Hristiyanlığın ilk vaazını verdiği yer olarak önem verilen alanlardan biri. 2008 Haziran ve 2009 Haziran arasının dünyada St.Paulus yılı ilan edilmesiyle, bu alanda yapılacak çalışmalarla ulaşılacak yeni bulguların uluslararası anlamda da ses getirmesi bekleniyor.
 
Yine uzmanların verdiği bilgiye göre, tüm antik kent alanının yalnızca yüzde 6-7'si gün yüzüne çıkarılmış durumda. Bu durumda, yıllarca sürecek bir kazı çalışması ile kentin gün ışığına çıkarılmasına ihtiyaç duyuluyor. Bu çerçevede, kazının Süleyman Demirel Üniversitesine verilmesiyle, bu alanın gün ışığına çıkarılması için önemli bir adım atılmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/psidianin-yikik-tiyatrosu-ayaga-kalkacak_62795.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Pisidia Antiokheia,UYGARLIĞIN ODAK NOKTASI, KUTSAL ALANDIR. DÜNYANIN TÜM İNSANLARI GÖRMELİDİR BU SIR ÇÖZÜLECEKTİR.... YANITLA
  • Sn.Doç.Dr.Mehmet ÖZHANLI nın, YALVAÇ çalışmasını Tarıh yazacak.Bu çalışmanın sonucu muhteşem olacak ve tüm dünya konuşacak.BEKLEMEYI BILELIM SONUÇ MAKRO ÜSTÜDÜR... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!