Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

QR Kodlu Yeni Tapular Geliyor

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, QR kod özellikli yeni tapu senetlerini değerlendirdi.

yapi.com.tr
QR Kodlu Yeni Tapular Geliyor

Eskiyen tapu senetleri, QR kod özellikli yeni tapu senetleri ile değişiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ve Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslenen tapu senetleri içerik olarak da güncellendi.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özelmacıklı, "Tapu senetlerimiz birçok önemli bilgiyi içermiyordu. Son yapılan düzenleme ile bağımsız bölümlerin net ve brüt metrekareleri, hisseli arazi ve arsalarda hissedarın sahip olduğu metrekare, taşınmazın yerine ve öznitelik bilgilerine ulaşmamızı sağlayan yerini gösteren QR kod ve her bir taşınmaz için verilen taşınmaz numarası yeni tapu senetlerinde yer almaya başlayacak. Tapu senetleri biraz daha akıllanmış olacak" ifadelerini kullandı.

Yeni Tapu Senetlerinde Neler Değişti?
Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; yeni tapu senetlerinde değişen unsurları paylaştığını ifade eden Özelmacıklı, "Artık taşınmaz numarası adında yeni bir alan söz konusu. Bu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bir taşınmazı tanımlayan tekil bir numara. Arazi ve arsa tapularında yenilik olarak hisseli bir taşınmazda hisseye düşen m² ayrı olarak yazılıyor. Kat mülkiyeti kütüğündeki taşınmazlar için de proje m²’si olarak bir yeni bölüm açılmış. Eski tapulardaki geldisi ve gittisi bölümleri de kaldırıldı. Yeni tapu senedinde taşınmazın kat irtifakı – kat mülkiyeti işaret olarak değil yazı olarak taşınmaz tipi bölümünde yer alacak. Biyometrik fotoğrafın kullanılmaya başlanması nedeni ile resim kısmı da biraz daha büyük" şeklinde konuştu.

Özelmacıklı, yeni tapu senedinde değişmeyen hususlarında olduğu ifade ederek "Öncelikle arazi ve arsalar mavi desenli, kat irtifaklı, kat mülkiyetli ve devremülk tapuları ise kırmızı desenli olmaya devam edecek. İl – ilçe – mahalle, ada ve parsel bilgileri de aynen korunuyor. Gene tapu senedinde Taşınmazın türü taşınmaz tipi bölümünde yer almış. Taşınmaza ilişkin beyanlar ise en alt kısımda bulunuyor" dedi.

Hala Geliştirilmeye İhtiyaç Var
Özelmacıklı, yeni tapu senetlerinin içerdiği bilgiler açısından hala eksikleri olduğunu da söyledi. Özelmacıklı, "Öncelikle QR kodunun tapu senedi evrakının hala gerçek bir evrak olup olmadığını teyit etmesini beklerdik. Ayrıca ana gayrimenkulün yapı ruhsatı ve iskan tarihi yer alabilirdi. Bu şekilde yapının inşa tarihi görülebilirdi. Ayrıca ihtiyaç duyulan hisseli taşınmazlarda hissedar sayısı, enerji sınıfı, parselin deprem derecesi gibi bilgiler de yer alabilirdi" ifadelerini kullandı.

Coğrafi Veriler Dijital Ortamda
Özelmacıklı, bu adımın sektör için önemli bir gelişme olduğunun altını çizerek, "Dijital çağı yakalama konusunda kat etmemiz gereken daha çok yolumuz var. QR kodu tapu senetlerinde Ağustos ayından bu yana yer almaya başlamıştı. QR Kodu okuma programlarından herhangi birini mobil cihazınıza indirip okutmanız halinde taşınmazın harita üzerinden konumuna ve özelliklerine ulaşılabiliyor" dedi.

Tapu Senetleri Değiştirilmeli mi?
Tapu senedine ilişkin verileri de paylaşan Hakan Özelmacıklı sözlerini şu şekilde tamamladı; "Ülkemizde 178 milyon 110 bin 752 malik var. Sonuçta bu kadar da tapu senedi söz konusu. İlgililerin isteği üzerine gayrimenkullere ait verilecek kayıt örneklerinin her birisi harca tabi. Bu nedenle de yeniden tapu senedi örneği çıkartılması durumunda 2018 yılı için belge örneklerinin beher sayfasından 9,30-TL tapu harcı talep ediliyor. Lakin maliklerin bu konuda bir yenileme yapmalarına gerek yok. Mevcut tapu senetleri zaten geçerlidir. Asıl olan tapu ve kat mülkiyetiği kütüğündeki kayıtlardır"

ETİKETLER: tapu QR kod
http://www.yapi.com.tr/haberler/qr-kodlu-yeni-tapular-geliyor_169037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!