Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Radyasyonlu Residence!

Yaydığı radyasyon nedeniyle insan sağlığını tehdit eden hava kontrol radarının yanında siteler yükseliyor. Zaten İkebana Evleri ve Yasemin Konakları, tek izinle iki ruhsatlı olarak inşa ediliyorlar.

Vatan Gazetesi
Radyasyonlu Residence!

b>İstanbul Atatürk Havalimanı’na her gün yüzlerce uçağın inmesini ya da havalanmasını sağlayan radar istasyonların biri de Yenibosna’da bulunuyor. Yıllar önce boş bir alana yapılan radarın şu anda etrafı konut inşaatlarıile sarılmış durumda. Radarın bir yanında İkebana Evleri öbür yanında ise Yasemin Konakları var. İki projenin ortak özelliği ise imara aykırı yapılmaları.

İki projenin yapıldığı alan şu anda uygulanan 1/5000’lik Nazım İmar Planı ve 1/1000’lik Uygulama Planları’nda düşük yoğunluklu konut, park, spor alanı olarak görülüyor. İkebana Evleri ve Yasemin Konakları bu planın yüksek yoğunluklu konut, ticaret ve sağlık tesislerine çevrilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu. Sadece Yasemin Konakları için 1/5000’lik Nazım İmar Planı değişikliği yapıldı. Ancak itiraz süresi sürdüğü için yürürlüğe girmedi. İkebana için ise daha işlem yapılmadı.

Radarın boyunu geçti
İmara aykırı olmasına rağmen 2 projenin inşaatı da sürüyor. Ancak inşaat alanına gidildiğinde iki inşaat tarafından Atatürk Havalimanı’na inen uçakları takip eden radar istasyonunun etrafının sarıldığı ortaya çıkıyor. Peki bunun uçaklar için bir tehlikesi yok mu? Devlet Hava Meydanları İşletmesi Elektronik Daire Başkanı Ahmet Ergin, inşaatların radar boyunu geçmediği sürece sakınca yaratmayacağını ve bu durumun da denetlendiğini söyledi. Ancak özellikle İkebana Evleri’ne bakıldığında durumun farklı olduğu anlaşılıyor. Çünkü Yenibosna’daki 2 radardan birinin boyu geçilmiş durumda. İkinci radar ile inşaatı devam eden binanın boyu ise neredeyse eşit.

Radar istasyonu tehlike saçıyor
Binaların boyları radar seviyesini geçtiğinde tehlike ortaya çıkacak ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesi Elektronik Daire Başkanı Ahmet Ergin başka bir konuya dikkat çekiyor. Ergin, radarların çalışması sırasında radyasyon yaydıklarını ve tehlike oluşturduklarını söyledi. Ergin konuyla ilgili olarak radar bölgesinde inşaat yapan firmalara da bilgi verildiğini aktardı. 2002 yılında yürürlüğe giren Hava Alanı Yapım, İşletim ve Sertifikalandırma Yönetmeliği incelendiğinde de bu uyarı dikkat çekiyor. Yönetmelikte, radar ve seyrüsefer yardımcılarının bulunduğu alanlara, tehlikeli mikrodalga radyasyonu uyarı işaretlerinin bulunması gerektiği belirtiliyor. Ancak Yenibosna’daki radar istasyonunun çevresinde böyle bir işaret görünmüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/radyasyonlu-residence_57871.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!