Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rami Kışlası Kütüphane Oluyor

Dünyaca ünlü İskenderiye Kütüphanesi benzeri ve içinde konferans salonları, sergi salonları, yayınevleri şubeleri ile dinlenmek için mekanlar bulunacak modern bir İstanbul Kütüphanesi için süren arayışların neticesinde Eyüp'teki 220 bin dönüm arazi üzerine kurulu Rami Kışlası'nda karar kılındı.

Yeni Şafak Gazetesi
Rami Kışlası Kütüphane Oluyor

b>Rami Gıda Toptancıları Çarşısı'nın kullandığı 250 yıllık tarihi Rami Kışlası, Kültür Bakanlığı tarafından Türkiye'nin en büyük kütüphanesine dönüştürülüyor. İstanbul'un büyük ve modern bir kütüphaneye ihtiyacı olduğundan hareketle sürdürülen çalışmalar, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hızlandırıldı.

Dünyaca ünlü İskenderiye Kütüphanesi benzeri ve içinde konferans salonları, sergi salonları, yayınevleri şubeleri ile dinlenmek için mekanlar bulunacak modern bir İstanbul Kütüphanesi için süren arayışların neticesinde Eyüp'teki 220 bin dönüm arazi üzerine kurulu Rami Kışlası'nda karar kılındı.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un bugün Rami Kışlası'nda bir incelemede bulunacağı ve İstanbul Kütüphanesi ile ilgili çalışmaların başlaması için önümüzdeki ay Başbakan Erdoğan başkanlığında Bakan Koç ve diğer yetkililerin katılacağı bir toplantı düzenleneceği öğrenildi. İstanbul'un uzun süredir böyle bir kampüs kütüphanesine ihtiyaç duyduğunu belirten, Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ahmet Arı, "Bir semt veya il halk kütüphanesi değildi isteğimiz. Bir kampüs kütüphane istiyorduk, bir nevi araştırma merkezi. Hep aklımızdaydı" dedi.

Mimari yarışmayla tespit edilecek
Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacak İstanbul Kütüphanesi'nin mimari projesi uluslararası bir mimarlık yarışmasıyla tespit edilecek. El yazması ve nadir eserler bölümünün de yeralacağı kütüphanede Kur'an örnekleri, orijinal yazmalar, ilk basılı kitaplar, haritalar, eski eserler, ünlü insanların kişisel eşyaları, önemli belgeler, sanatsal ve tarihi materyal sergileneceği galeriler olacak. Modern Türk Edebiyat Galerisi'nde ise 20. ve 21. yüzyıl Türk edebiyatçılarının sesi, görüntüsü, eserleri ve yazarlara ait özel eşyalar sergilenecek. Kütüphanede sanal müze, sanal kütüphane hizmetleri, konferans ve sergi salonları, dinlenme alanları, kitabevleri, çocuklar ve engellilere yönelik bölümler, laboratuarlar ve teknoloji bölümleri bulunacak.

Genelkurmay belediyeye devretti
Sultan 3. Mustafa döneminde (1757 - 1774) inşa edilen Rami Kışlası, 2. Mahmut döneminde, yenilendi ve büyütüldü. Yeniçeri Ocağı'nı ortadan kaldıran Sultan 2. Mahmut, yeni kurduğu Asakir-i Mansure-i Muhammediye'yi buraya yerleştirdi. Cumhuriyet döneminde de orduya hizmet veren Rami Kışlası, 1980'li yılların başında Genelkurmay tarafından belediyeye devredildi. 220 bin metrekarelik araziye sahip kışla, Bedrettin Dalan döneminde Eminönü çevresini rahatlatmak amacıyla gıda toptantıcılarına verildi. Çarşıda 2200 dükkan bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rami-kislasi-kutuphane-oluyor_52763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!