Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Bodrum'un Bitirilişi Belgelendi

Rant Kuzeyden Esiyor

Bakanlar Kurulu kararıyla Bodrum Yarımadası’nda Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü beldeleriyle merkeze bağlı Torba mahallesinin “birleşik turizm bölgesi” ilan edilmesi, “Rant Ankara'dan esiyor” yorumlarına neden oldu. Daha önce Danıştay'ın, yerel yönetimlerin yarımadayla ilgili planlama yetkisini bakanlığa devreden Bakanlar Kurulu kararını iptal

Cumhuriyet EGE
Rant Kuzeyden Esiyor

Bakanlar Kurulu kararıyla Bodrum Yarımadası’nda Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü beldeleriyle merkeze bağlı Torba mahallesinin “birleşik turizm bölgesi” ilan edilmesi, “Rant Ankara'dan esiyor” yorumlarına neden oldu. Daha önce Danıştay'ın, yerel yönetimlerin yarımadayla ilgili planlama yetkisini bakanlığa devreden Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiğini anımsatan belediye başkanları ve siyasiler, “5 bin yıllık tarih ve kültürü yaşamayan, hissetmeyen kişilerin hazırladığı planlara her zaman karşı çıktık, çıkmayı da sürdüreceğiz” dediler.

Geçen yıl Bodrum'da imar yetkisinin yerelden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilmesi üzerine Ortakent-Yahşi ve Gümüşlük belediyeleriyle Bodrum Mimarlar Odası dava açmıştı. Danıştay girişimi durdurarak, imar yetkisinin yerelde kalmasını sağlamıştı.

Yürütmenin durdurulmasının ardından, Bakanlar Kurulu bu kez kapsamı genişleterek, üç beldenin planlama yetkisini bakanlığa verdi. Bakanlığın, yargıda reddedilen 1/25 binlik planları, şimdi ilan edilen “turizm merkezi” statüsüyle bölgeye dayattığını belirten Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Yarımadanın tamamını turizm bölgesi ilan edemediler, şimdi bölerek ranta ve imara açmaya çalışıyorlar. Dünyanın En Güzel Koyları Birliği’ne Türkiye’nin tek üyesi olan Bodrum üzerine oynanan oyunları yıllardır izliyoruz. Ankara’nın aldığı kararların, Bodrum’un geleceğine yönelik sakıncaları olduğunu bilimsel raporlarla defalarca anlattık. 5 bin yıllık tarih ve kültürü yaşamayan, hissetmeyen kişilerin hazırladığı planlara her zaman karşı çıktık, karşı çıkmaya da devam edeceğiz” dedi.

Turizm merkezi ilan edilen bölgelenin içerisinde yer alan Küdür Yarımadası’nın Akdeniz foklarının yaşam alanı olduğuna dikkat çeken Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan da, “Bakanlık dört ay önce bu konuda yazılı olarak görüş sorduğunda ‘milli ve doğal park haline getirmek istiyoruz, imara açmak değil’ diyerek olumsuz görüş verdik” diye konuştu.

Eylem günü

Tepkilerini dile getirmek amacıyla Küdür Yarımadası bölgesinde eylem yapacaklarını bildiren CHP İlçe Başkanı Duran Öztürk de, “Tahsis yoluyla, imar planı değişiklikleriyle yapamadıklarını ‘turizm alanı’ ilan ederek yapmaya çalışıyorlar. CHP olarak tüm belde başkanlarıyla toplandık, görüşler aldık. Bu konuda yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri sessiz kalmayacaklardır. Bodrum’un yeni turistik tesislere, yeni otellere ihtiyacı yok, varolanların iyileştirilmesine, kalitenin yükseltilmesine gereksinimi var. ‘Turizm merkezi’ olarak ilan edilen bölgelerde doğal ve arkeolojik sit alanı olan yerler var. Özellikle Yalıkavak Küdür Yarımadası, soyu tükenmekte olan Akdeniz fokunun üreme bölgesidir. Bu nedenle 5 Haziran Cuma günü saat 11.00’de Bodrum’daki tüm çevre örgütleri ve duyarlı yurttaşlarla, bu alanların turizme açılmasına tepki amaçlı bir eylem gerçekleştireceğiz” dedi.

Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Mahmut Yıldırım, bakanlığın yeni girişiminin de davalık olacağına dikkat çekerken, Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, bu alanlarda eylem gerçekleştireceklerini bildirdi.

Bakanlar Kurulu’nca belirlenen Muğla Bodrum Yalıkavak Gündoğan ve Göltürkbükü Turizm Merkezi’nde, tesislerin kurulması planlanan yerler şöyle: Gündoğan, Adalıyalı, Torba Kuyucak (Bu yıl özel izinle 1 turistik tesis yapıldı, 2 tesis daha yapılması planlanıyordu), Yalıkavak Tilkicik, Göltürkbükü Kızılburun koyları ile Yılakavak Küdür Yarımadası.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rant-kuzeyden-esiyor_69611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!