Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rantçılar Kaz Dagı'nın Peşinde

Kaz Dağı eteklerinde 34 bin dönüm alanda Global Madencilik AŞ tarafından kurşun, bakır ve arkasından da altın cevheri elde edilmek üzere doğa katliamı yaşanmasına Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV)'den tepki geldi.

Birgün Gazetesib>Kaz Dağı eteklerinde 34 bin dönüm alanda Global Madencilik AŞ tarafından kurşun, bakır ve arkasından da altın cevheri elde edilmek üzere doğa katliamı yaşanmasına Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV)'den tepki geldi. TURÇEV Başkan Yardımcısı Ali Tarık Hatipoğlu, "Dünyanın oksijen deposu Kaz Dağları'nda temiz doğayı maden işletme ve araştırma ruhsatı vererek kirletilmesine izin verilmesine kimsenin hakkı yoktur. En büyük korkumuz ise Kaz Dağı'ndaki ormanların, orman vasfından çıkartılarak yapılaşmaya açılması, rant alanına dönüştürülmesidir" dedi.

Yabancı şirketlerin bir kısmının maden işletmelerini borsa oyunları için kullandıklarını ifade eden Hatipoğlu, "Maden işletme sahalarıyla ilgili özellikle yabancı maden şirketleri hakkında ciddi iddialar içeren duyumlar alıyoruz. Söz konusu şirketler, hisseleri yeterince prim yaptıktan sonra ise hiçbir katma değer üretmeden, arkasında tahrip edilmiş doğa bırakıp gitmektedirler. Yetkilileri şirketleri çok iyi denedemeye davet ediyorum. Türkiye'nin hem ekonomisi zarar görüyor hem de doğası yok oluyor" diye konuştu.

Türler yok ediliyor
Kaz Dağlan'nın uluslararası kuruluşlarca tescillenmiş doğal alanlar olduğunu belirten Hatipoğlu şunları kaydetti:

"Söz konusu alanlara kazma vurmak bile suçken önce bu alanlar kaçak villa yapımına teslim edilmiştir. Şimdi ise maden firmalarınca binlerce ağaç kesilerek delik deşik edilmektedir. Su kaynakları kirletilmekte, bölgeye özgün onlarca bitki ve canlı türü yok edilmektedir. Tüm insanlığın sorumluluğundaki alanların tahribatı, insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Dünyanın oksijen deposu olan Kaz Dağları'ndaki ormanlarımızın yok edilmesine karşı bir an önce önlem alınmalı ve bu suça son verilmelidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/rantcilar-kaz-daginin-pesinde_56574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!