Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rantsal Dönüşüm!

TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda şu günlerde önemli bir yasa tasarısı görüşülüyor. Adı: Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun Tasarısı... Sinsi bir tasarı bu.

Milliyet Gazetesi/Melih AŞIKBMM Bayındırlık Komisyonu'nda şu günlerde önemli bir yasa tasarısı görüşülüyor. Adı: Dönüşüm Alanları Hakkında Kanun Tasarısı... Sinsi bir tasarı bu... Komisyonun CHP üyesi Erdal Karademir'i dinliyoruz:
- Tasarının amacı, kentlere hızlı göç sonrası oluşan düzensiz, sağlıksız, kaçak yapılarla dolmuş alanların bir dönüşüm planı çerçevesinde iyileştirilmesi olarak açıklanıyor. Ama bu bir kılıf. Asıl amaç başta Boğaziçi olmak üzere özel yasalarla korunma altına alınmış alanları imara açarak birilerine rant sağlamak. Tasarının amaç ve kapsam başlıklı 1 ve 2. maddelerini okursanız bunu açıkça görürsünüz.
- Ne diyor o maddeler?
- Tasarı, imar planı bulunsun veya bulunmasın kentsel ve kırsal tüm alanların dönüşüm alanı olarak tespit edilebileceğini öngörüyor. Nerelerin dönüşüm alanı ilan edileceği ve bu alanların üzerinde ne gibi yapılaşmaya gidileceği konusunda da belediye sınırları içinde belediyeleri, belediye sınırları dışında il özel idarelerini yetkili kılıyor. Yani, başta Boğaziçi olmak üzere tüm sit alanlarında, kıyılarda, milli parklarda, meralarda her türlü yapılaşmanın önünü açıyor.
- İyi ama örneğin Boğaziçi için yapılaşmayı önleyen özel bir yasa var.
- Bu tasarı, Boğaziçi de dahil özel yasalarla korunmuş bütün alanlardaki yasaları... Örneğin Boğaziçi, Orman, Milli Parklar, Kıyı vs. yasalarını geçersiz ve anlamsız kılıyor. Belediye ve il özel idareleri, ilgili kurumlardan sadece görüş alarak uygulamaya geçebilecek. Dikkat edin, izin değil, sadece görüş.
- Bu durumda...
- Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Koruma Kurulu'ndan sadece görüş isteyerek Sevda Tepesi'ni imara açabilir...
- Tasarı bu haliyle Meclis'ten geçer mi peki?
- Ben komisyonda bu sakıncaları anlatınca maddelere geçilmesi bayramdan sonraya ertelendi. Ama sonra ne olur, bilemem.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rantsal-donusum_58260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!