Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Referans Emlak Endeksi

Büyükçekmece ilçesinde satılık konut fiyatları şubat ayında yüzde 10 artış gösterirken, ilçe sınırlarında yer alan ve pek çok yeni inşaat projesinin ardarda hayata geçtiği Bahçeşehir'de fiyatlar yüzde 49 artış gösterdi.

Referans Gazetesiüyükçekmece ilçesinde satılık konut fiyatları şubat ayında yüzde 10 artış gösterirken, ilçe sınırlarında yer alan ve pek çok yeni inşaat projesinin ardarda hayata geçtiği Bahçeşehir'de fiyatlar yüzde 49 artış gösterdi. Bahçeşehirde ocak ayında bin 407 YTL olan ortalama metrekare satılık konut fiyatları şubat ayında 2 bin 100 YTL'ye çıktı. Bahçeşehir semtinde kiralık fiyatlarındaki aylık artış da yüzde 14 seviyesinde gerçekleşti. Satılıklardaki hızlı artış nedeniyle Bahçeşehir'de alınan bir konutun kira getirisi ile kendini amorti etme süresi 17 yıl 6 ayı buldu.

En az artış Beylikdüzü'nde
Bileşim International tarafından hazırlanan Referans Emlak Endeksi Şubat 2007 tarihli sonuçlarına göre, Büyükçekmece ilçesindeki satılık konut fiyatlarında en az artış yüzde 2 ile Beylikdüzü semtinde gerçekleşti. Boğazköy'de aylık bazda fiyatlar yüzde 20, Esenkent'te yüzde 9, Gürpınar'da yüzde 31, Mimaroba'da yüzde 11 seviyesinde arttı. İlçe genelinde konut fiyatı gerileyen semt olmadı.

B.Çekmece'de kiralıklar yüzde 14 arttı
Büyükçekmece ilçesinde metrekare kiralık daire fiyatları şubatta yüzde 14 artarak 7 YTL oldu. Bahçeşehir'de aylık artış yüzde 11, Beylikdüzü'nde ise yüzde 20 seviyesinde gerçekleşti. İlçede veri sayısı 30'un altında olan semtlerin bilgisine ise yer verilmedi.

En ucuz daireler Beylikdüzü'nde
Beylikdüzü aynı zamanda ilçe genelinde düşük fiyatları ile hem satılık hem de kiralıkta en ucuz konutların bulunabildiği semt oldu. Beylikdüzü'nde 3+1 büyüklüğündeki standart bir daire 98 bin 500 YTL ile 146 bin 800 YTL arasında satılırken, aynı daire 600 YTL ile 894 YTL arasında bir fiyata kiralanabildi.

İlçe Kadıköy
En iyi yatırım alanı Ataşehir

Kadıköy ilçesinde satılık konut fiyatlarındaki artış yüzdesi, İstanbul ortalamasının altında kaldı. Şubat ayında İstanbul'da satılık konut fiyatları ortalama yüzde 7 artmasına karşılık, bu artış Kadıköy'de yüzde 5 oldu. İlçede en fazla fiyat artışı ise yüzde 23 ile Ataşehir'de gözlendi. Son yıllarda yeni yaşam alanları oluşturulan ve bu nedenle pek çok proje geliştiricisi şirketin yatırım yaptığı Ataşehir'de ocak ayında bin 756 YTL olan metrekare satılık konut fiyatı şubat ayında 2 bin 156 YTL'ye çıktı. Ortalama metrekare kiralık fiyatlarının da 9 YTL'den 11 YTL'ye yükseldiği Ataşehir, 16 yıl 4 aylık yatırımlardaki geri dönüş süresi ile ilçenin kira getirisine göre en iyi yatırım yapılabilir semti oldu.

Fiyatı yükselen semtler
Bileşim International tarafından hazırlanan Referans Emlak Endeksi şubat 2007 tarihli sonuçlara göre, Kadıköy'de satılık konut fiyatları yükselen semtler, yüzde 23'lük aylık artış ile Ataşehir, yüzde 21 ile Göztepe, yüzde 19 ile Kızıltoprak, yüzde 13 ile Şaşkınbakkal, yüzde 8 ile Bostancı, yüzde 7 ile Kazasker ve Kozyatağı, yüzde 5 ile Feneryolu, İçerenköy ve Selamiçeşme, yüzde 3 ile Şeneesenevler, yüzde 2 ile Acıbadem, binde 1 ile Koşuyolu semtleri oldu.

Fiyatı düşen semtler
Caddebostan'da şubat ayında satılık konut fiyatları yerinde sayarken, Erenköy'deki konutların fiyatında yüzde 3, Fenerbahçe'de yüzde 11, Kadıköy merkezde yüzde 15, Kalamış'ta yüzde 10, Moda'da yüzde 8, Çiftehavuzlar'da yüzde 2 seviyesinde fiyat düşüşü gözlendi.

En ucuz konutlar merkezde
İlçede en ucuz satılık konutlara bin 413 YTL'lik metrekare fiyatı ile Kadıköy merkezde rastlanırken, bin 425 YTL'lik fiyatla İçerenköy, ikinci en ucuz fiyata sahip semt olarak dikkat çekti. Büyüklüğü 100-149 metrekare arasında değişen standart özellikteki bir konutu Kadıköy merkezde 141 bin 300 YTL ile 210 bin 540 YTL arasındaki bir fiyata sahip olmak mümkün.

http://www.yapi.com.tr/haberler/referans-emlak-endeksi_52478.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!