Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Reform gibi Düzenleme

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), hem yerli üreticiyi korumak hem de sanayicinin yatırımını kolaylaştırmak için, ikinci el, kullanılmış, yenileştirilmiş makina ithalatında ''reform'' sayılabilecek yeni bir düzenlemeye gitti. Türkiye'de hiç üretimi olmayan kullanılmış makinaların izin alınmadan ithal edilmesine imkan sağlanırken, Türkiye'de üretilen

Gazete Haber Türk
Reform gibi Düzenleme

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), hem yerli üreticiyi korumak hem de sanayicinin yatırımını kolaylaştırmak için, ikinci el, kullanılmış, yenileştirilmiş makina ithalatında ''reform'' sayılabilecek yeni bir düzenlemeye gitti. Türkiye'de hiç üretimi olmayan kullanılmış makinaların izin alınmadan ithal edilmesine imkan sağlanırken, Türkiye'de üretilen makinaların ithalatına ise üreticilere sorulduktan sonra, kayda değer bir üretim ve itiraz olmaması halinde izin verilecek. İthalat kullanım ve kapasite şartına bağlanırken, kullanılmış makine ticaretinin önüne de geçilmiş oldu. Ayrıca, ithal edilen kullanılmış makinanın kurulmasından sonra denetlenmesi mekanizması da getirildi.

DTM'nin 1 Ocak 2010'da yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'nin 18 Aralık 2009 tarihli sayısında yayımlanan Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Olarak İthal Edilebilecek Bazı Maddelere İlişkin Tebliğ ile kullanılmış makineler 2 listede toplandı.

İlk listede, Türkiye'de üretimi olmayan makineler yer alırken, bunların ithalatına, İthalat Rejimi çerçevesinde doğrudan gümrükler tarafından izin verilebilecek. Ayrıca DTM'den herhangi bir izin alınmayacak. Türkiye'de üretimi olmayan uçak, gemi gibi malların ithalatında ise sadece ilgili kurumlardan uygunluk yazısı aranacak. Sivil hava taşıtları ve sivil hava taşıtlarında kullanılmaya mahsus eşyalar Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden, aralarında bazı yolcu ve gezinti gemilerinin de bulunduğu deniz taşıtları da Denizcilik Müsteşarlığı'ndan uygunluk belgesi alınarak ithal edilebilecek.

İzin alınmadan ithal edilecek

Türkiye'de üretimi olan makinaların kullanmışının ithalatında ise yeni bir ''çoklu denetim'' sistemi getirildi. Türkiye'de üretimi olan kullanılmış veya yenileştirilmiş makinaların ithalatında, DTM İthalat Genel Müdürlüğü'nden alınacak izin belgesi aranacak. Ancak, ithal edilecek makinanın değeri, tebliğde belirtilen birim CIF kıymetinden daha fazla birim CIF kıymete (diğer yurt dışı giderler kalemi hariç) sahip ise bu makinalar, yine izin alınmadan ithal edilebilecek.

AA munabirinin edindiği bilgiye göre, tebliğde, yurt içinde üretimi olan makinaların kullanılması için yüzde 60 taban CIF değer belirlendi. İthal edilmek istenen makina bu değerin üzerindeyse izin alınmadan ithal edilebilecek. Yetkililer, genellikle 3 yıla kadar makinaların CİF değerinin, yeni makinanın değerinin yüzde 60'ı kadar olduğuna işaret ederek, böylece 3 yaşına kadar kullanılmış makinaların teşvik edilmiş olduğunu belirtti. Yeni makinaların fiyatının yüksek olması nedeniyle sanayicinin yeni makinalar ile yatırım yapmak yerine bazen kullanılmış makina ithal etmek durumunda kaldığını anlatan yetkililer, böylece yenisinin değerinin yüzde 60'ına kadar olan değerde, yeni sayılabilecek makinaların izinsiz ithal edilmesine imkan sağlandığını vurguladılar.

Yeni makinanın fiyatının yüzde 60'ından daha düşük değerdeki kullanılmış makinaların ithalatında ise izin mekanizması işleyecek. Söz gelimi, yenisinin fiyatının yüzde 30, 40, 50'si kadar değer belirtilenler izin alınarak ithal edilebilecek. Makinanın eskidikçe değerinin çok düştüğüne dikkat çekiliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/reform-gibi-duzenleme_75336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!