Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Remo Salvadori İstanbul'da 'Yaşadı ve Çalıştı'

İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın, İstanbul’un sanat altyapısını iyileştirerek sanatçıların üretim imkânlarını geliştirmek amacıyla başlattığı “İstanbul’da Yaşıyor ve Çalışıyor” Projesi kapsamında, 16 Aralık 2008 – 6 Ocak 2009 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan ve genç Türk sanatçılarla bir çalıştay gerçekleştiren Remo Salvadori, bu süre içerisinde

yapi.com.tr
Remo Salvadori İstanbul'da 'Yaşadı ve Çalıştı'

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın, İstanbul’un sanat altyapısını iyileştirerek sanatçıların üretim imkânlarını geliştirmek amacıyla başlattığı “İstanbul’da Yaşıyor ve Çalışıyor” Projesi kapsamında, 16 Aralık 2008 – 6 Ocak 2009 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan ve genç Türk sanatçılarla bir çalıştay gerçekleştiren Remo Salvadori, bu süre içerisinde geliştirdiği yapıtını, 10 Eylül 2009 tarihinde İstanbul Arkeoloji Müzesi avlusunda izleyicilere açık olarak gerçekleştirdi.

Remo Salvadori, “SÜREKLİ, SONSUZ, ŞİMDİ VAROLAN” (Continuous Infinite Present) adlı yapıtını; Arkeoloji Müzesi avlusunda müze binası ve Çinili Köşk arasındaki alanda, İtalya’dan gelen iki usta ve diğer yardımcılarıyla 100 metre uzunluğundaki çelik bir halatı, antik ustaların bulduğu bir yöntemle birleşme yeri görünmeyen bir çembere dönüştürerek oluşturdu.

Arkeoloji Müzesi avlusunda İstanbul’un tarihsel derinliğine vurgu 

Ünlü İtalyan eleştirmen Pier Luigi Tazzi’nin deyimiyle Remo Salvadori’nin yapıtı, Pythagoras tarafından evreni içeren ve yaşamın sürekliliğini simgeleyen çemberdir. Bu çemberde bir başlangıç ve son görülemezken, sonsuzluğu gösteren her nokta bir başlangıç ve son olarak ayırt edilebilir. Ayrıca, bu noktaların her biri, başka bir noktanın parçası olmadığı halde, eşsiz ve tek olduğu halde ve merkezi olduğu halde, başka bir noktaya eşit uzaklıktadır. Plotinus’dan Proclus’a kadar yeni-Platonculara göre bu nokta, çemberin birincil ilkesi ve sınırıdır. Bu işi Sürekli, Sonsuz, Şimdi Varolan başlığıyla tanımlamaya götüren süreç yıllardır sürmektedir ve henüz tamamlanmamıştır.Türkiye’nin tarihsel konumu ve dünyaya sunduğu kültürel mirasın görsel olarak algılanabildiği Arkeoloji Müzesi avlusu Salvadori tarafından, yansıttığı simgesel alanlar dolayısıyla eserinin sergileneceği alan olarak seçildi; Müzede korunan Yuna-Roma-Bizans eserleri, Osmanlı uygarlığını simgeleyen Çinili Köşk ve bütün bu mirası 21. yüzyıla taşıyan müzenin kendisi. Doğu ve Batı arasındaki bu görsel diyalog Salvadori’nin çemberinin sunduğu süreklilik, sonsuzluk ve şimdiki zaman enerjisi ile tamamlanmakta ve yapıt günümüz insanına tarihsel derinliği, belleği ve bilgeliği hatırlatmakta.

Eylül ayı sonuna kadar Arkeoloji Müzesi avlusunda sergilenecek olan yapıt, daha sonra Gülhane Parkı’ndaki kalıcı yerine taşınacak.

Salvadori ile çalışan Türk sanatçıların eserleri de sergileniyor

Proje kapsamında ayrıca, Remo Salvadori’nin yürüttüğü çalıştaya katılan genç sanatçılar Ozan Gezer, Ali İbrahim Öcal, Özge Enginöz, Sine Ergün, Ayşe Doğan, Eser Epözdemir, Beyza Tükel, Candan İnan, Hera Büyüktaşçıyan ve Ayhan Mutlu’nun üretimlerinden oluşan bir sergi bulunuyor. Sanatçıların fotoğraftan heykele, yerleştirmeden videoya kadar farklı disiplinlerden yararlanarak ürettikleri işler, 10 Eylül 2009’da saat 20.00-22.00 arasında, Fatih Belediyesi’nin İstanbul 2010’a tahsis ettiği Kadırga Sanat Üretim Merkezi’nde sergilenmeye başladı.

20 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak sergide eserleri yer alan sanatçıların ayrıca, Sultanahmet Nakkaş Halı’daki tarihi sarnıç, Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haliç Sosyal Tesisleri’nde de çalışmaları yer alıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/remo-salvadori-istanbulda-yasadi-ve-calisti_72364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!