Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Renault MAİS, Levent'teki Arsasını 45 Milyon Eurodan Satışa Çıkardı

Renault MAİS, Levent İstanbul Büyükdere Caddesi'nde genel müdürlük olarak kullandığı binasını 45 milyon euro muhammen bedelle ihale usulü ile satışa çıkardı.

Referans Gazetesi/Selma ŞENOL
Renault MAİS, Levent'teki Arsasını 45 Milyon Eurodan Satışa Çıkardı

AİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış AŞ Genel Müdürlüğü'nde 9 Şubat'ta yapılacak ihaleye katılmak isteyenlerin teklif mektuplarını en geç 29 Ocak saat 17.00'ye kadar iletmeleri gerekiyor. Şişli'de kayıtlı arsanın yüzölçümü 10.630 metrekare seviyesinde. Arsayla birlikte üzerindeki 15.851 metrekarelik genel müdürlük binası da satılacak.

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Şirketi uzmanlarından Celal Erdoğdu, arsa üzerindeki yapıları yok sayarak, yapılacak proje değerine göre arasaya ödenecek rakamın 30 milyon ile 40 milyon euro arasında olmasının makul sayılacağını söyledi.

Erdoğdu, "Çevredeki yapılara benzer proje üretildiği takdirde, 120 bin metrekarelik kapalı alana sahip alışveriş merkezi, otopark, rezidans ve ofis alanlarından oluşan bir kompleks yapı yapılması muhtemel. Böyle bir yapının yüksek kalitede olması halinde toplam yatırım değeri 200 milyon euro olacaktır. Bu yatırımın mantıklı olabilmesi için arsa değerinin yatırım değerinin yüzde 15-20’si düzeyinde olması beklenir" dedi. Erdoğdu, gayrimenkulün mevcut haliyle kiraya verilmesi halinde, kira getirisinin 27.5 milyon doları bulabileceğini söyledi.

Proje yapacak olana bina dezavantaj
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı şirketlerden TADEM Emlak Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çetin Önder de Kanyon ile Metrocity alışveriş merkezlerinin arasında ve kule tarzı yapılaşmaya izin veren bir bölgede bulunan arsaya inşaatın 2.5 katı kadar inşaat yapılabileceğini savundu.

Önder, bölgede Dubai Towers projesine özel olarak 3.5-4 arası verilen emsal değerin, en son satışa çıkan Tekfen'in yanındaki arazi ile Kiler Grubu'nun inşaat yaptığı arazi için 2.5 olarak belirlendiğini açıkladı. Ancak ticari emlakta bodrum katlarının emsale dahil edilmediğini, bu nedenle pek çok büyük projede zeminin 7-8 kat altına kadar inilebildiğini de vurgulayan Önder, dolayısıyla inşaat alanının 30 bin metrekarenin çok üzerine çıkabileceğini söyledi. Önder geçen yıl en az 3500 YTL olan bölgedeki arsa metrekare fiyatlarının bu yıl 4000 YTL'nin üzerinde olması nedeniyle, sadece arsanın değerinin 42 milyon 500 bin YTL (yaklaşık 23 milyon euro) tuttuğunu söyledi. Bu durumda muhammen bedel içinde arsa ve bina değerleri yarı yarıya yer tutuyor. Arsa üzerinde proje geliştirmek isteyenler için üzerindeki binanın dezavantaj olduğunu vurgulayan Önder, "Buraya kule tarzı yeni bir proje geliştireceklerse üzerindeki binayı kaldırmanın maliyetini de hesaplamaları gerekir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/renault-mais-leventteki-arsasini-45-milyon-eurodan-satisa-cikardi_50976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!