Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Renault'nun Binası Yıkılacak, Yerine 200 Metrelik Dev Kuleler Geliyor

Renault MAİS bina ve arsasını 9 Şubat 2007 tarihindeki ihalede 56 milyon 250 bin euroluk en yüksek teklif ile satın alan Kazak Landmarkk İnşaat Turizm Taahhüt Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi bölgede önemli bir projeye hayat vermeyi hedefliyor.

Referans Gazetesib>Renault MAİS, İstanbul Levent bölgesindeki 10 bin 600 metrekarelik genel müdürlük binasını ve arsasını boşaltarak Ümraniye’deki yeni binasına taşındı. Renault MAİS bina ve arsasını 9 Şubat 2007 tarihindeki ihalede 56 milyon 250 bin euroluk en yüksek teklif ile satın alan Kazak Landmarkk İnşaat Turizm Taahhüt Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi bölgede önemli bir projeye hayat vermeyi hedefliyor.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in damadına ait olduğu ileri sürülen şirket MAİS'e ihale bedelini tek seferde ödedi. 1 Eylül itibariyle idari kısmı boşaltan MAİS, anlaşma yaptığı Casper AŞ’nin Ümraniye’deki binasına taşındı. Mais’in, 1 Ekim 2007 tarihine kadar Levent’teki showroom ve servisi de boşaltmasının ardından Landmarkk yıkım çalışmalarına başlayacak.

"İş Kuleleri"ni geçecek
Edinilen bilgilere göre Landmarkk'ın proje planlamasında 2008 yılı mart ayına kadar inşaata başlaması ve 30 ayda projeyi tamamlaması öngörülüyor. Yaklaşık 6 aydır proje üzerinde çalışan firma arsada yüksekliği 200’ü metreyi geçecek iki kule bazlı bir yapı oluşturmayı planlıyor. Yaklaşık 190 metre ile Türkiye'nin en yüksek binası olan İş Kuleleri'ni geçmesi hedeflenen bu "towers"ların arasında atrium gibi detaylar da var.

Projenin ilginç yanlarından biri ise iki dev kule arasında kurulacak rüzgâr türbinleri olacak. Bu türbinlerden elde edilecek enerjiyle kulelerin elektrik ihtiyacını kendisi gidermesi planlanıyor. Tabii ki bunun gerçekleşmesi için Landmarkk şirketinin, Elektrik Piyasası Denetleme Kurulu'ndan elektrik üretim izni alması da gerekiyor. Ayrıca dev kulelerin ilk 15 katının otel olarak kullanılması üstünde rezidans bölümünün yer alması hedefleniyor. Projenin Büyükdere Caddesi'ne bakan yüzünün girişinde ise arsanın eski sahibi Renault MAİS'in 730 metrekarelik showroom'unun yer alacağı belirtiliyor. Renault MAİS buradaki showroom'u prestij merkezi olarak kullanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/renaultnun-binasi-yikilacak-yerine-200-metrelik-dev-kuleler-geliyor_56235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!