Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

RES Alanlarının İlkeleri Belirleniyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi rüzgar enerji santralleri (RES) ile ilgili çok önemli bir ilke kararına imza attı. Büyükşehir Belediyesi il genelinde kurulması düşünülen rüzgar enerji santrallerinin (RES) yer seçimine yönelik ilke ve esasları belirledi.

yapi.com.tr
RES Alanlarının İlkeleri Belirleniyor

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, belediye, ODTÜ’ye hazırlattığı teknik ve bilimsel raporda yenilenebilir enerji kaynaklarının yer seçimine yönelik ilke ve esasları belirlerken, kentin doğal ve kültürel zenginlik açısından son derece zengin ve hassas bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekti.

ODTÜ’ye rapor hazırlatıldı

Kentin alan dağılımının yüzde 65’i orman, yüzde 20’si tarım alanı olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi, ayrıca koruma statüsü ve özel çevre kanunlar göz önüne alındığında kent topraklarının yüzde 14 Özel Çevre Koruma Alanı, yüzde 7 Doğal sit alanları, Milli Park, Tabiat Parkı vb. alanlar ve yüzde 5 Turizm Merkezi oluştuğunun altını çizdi. İlin bütününde kurulması planlanan RES’lerin sakıncalarının neler olduğu ve bu sakıncaların en aza indirgenebileceğine yönelik uzman görüşleri için ODTÜ’ye rapor hazırlatan belediye, bu rapor doğrultusunda bu faaliyetlerin yer seçim esaslarını belirledi. Belediye, il sınırları dahilinde RES yapılması önerilebilecek alanları da harita üzerinde belirledi. Büyükşehir Belediyesi konunun hukuki olarak incelenmesi için bir komisyon oluşturulmasına ve Belediye Meclisine bunun için ek 1 ay süre tanınmasına oy birliği ile karar verdi.

İşte RES’lerle ilgili ilke ve esaslar

“Muğla Büyükşehir Belediyesi Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projelerinin Yer Seçimine İlişkin İlke ve Esaslar” başlıklı Meclis karar taslağında aşağıdaki maddeler yer aldı;

1. RES projelerinin koru, bozuk koru ve muhafaza orman alanlarına kurulmaması esastır.

2. RES projeleri için ayrılacak toplam RES alanının, il bütününde koru ve bozuk koru dışındaki orman alanlarının yüzde 6’sını aşmaması esastır.

3. RES lisans alanı içerisinde her bir tribün noktasının, en yakın yerleşim alanı sınırından en az 1000 m, köyden, mahalleye dönüşen düşük yoğunluklu alanları için 500 m, yüksek yoğunluklu yerleşim alanları için 1500 m uzakta olması esastır.

4. RES Projelerinin doğal sit alanları içerisinde kurulmaması esastır.

5. RES lisans alanı ile doğal sit alanları sınırı arasında en az 100 m koruma bandı bırakılması esastır.

6. Her bir tribün noktası ile kuş yuvalama alanları ve kuş göç yolları arasında en az 800 m mesafe bulunması esastır.

7. Milli park, tabiat parkı, tabiat alanı, tabiat koruma alanı, yaban hayatı geliştirme sahası gibi ekolojik değeri yüksek olan alanlarda RES kurulmaması ve bu alanlar ile RES lisans alanları arasında en az 100 m koruma bandı bırakılması esastır.

8. RES Projelerinin özel çevre koruma bölgelerinde kurulmaması esastır.

9. RES lisans alanı ile özel çevre koruma bölgeleri arasında en az 100 m koruma bandı bırakılması,

10. Su kütlesi kıyıları ile RES lisans alanı içinde bulunan her bir tribün arasında en az 300 m uzaklık olması,

11. RES tribünleri ile deniz kıyı kenar çizgisi arasında en az 2000 m, göl kıyı kenar çizgisi arasında en az 500 m uzaklık olması,

12. RES Projelerinin sulak alan tampon bölgelerinde kurulmaması

13. RES lisans alanı içinde her bir tribün noktası ile tarihsel, kültürel, arkeolojik varlıklar arasında en az 200 m uzaklık olması,

14. RES Projelerinin mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri üzerinde kurulmaması esastır,

15. RES lisans alanı kara ve demir yollarına en az 100 m uzaklıkta olması,

16. RES lisans alanı ile havaalanı sınırı arasında en az 2 bin 500 m uzaklık olması

17. Tesisin kapasitesine göre değişmek üzere maksimum idari tesis yapı alanının 300 metrekare olması ve RES alanlarında yapılması gereken diğer yapı (şalt merkezi, jeneratör ve tribün alanı ve benzeri) alanlarının büyüklüğü tesisin kapasitesine göre idarece değerlendirilmesi esastır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/res-alanlarinin-ilkeleri-belirleniyor_143916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!