Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İzmir'deki 6 RES için Durdurma Kararı

İzmir’in Urla ilçesi Ovacık köyü yakınlarında yapılmak istenen 6 RES direği için 1800 ağacın kesimine yargı ‘dur’ dedi.

yapı.com.tr
İzmir'deki 6 RES için Durdurma Kararı

Urla Ovacık Köyü Arapdağı mevkiinde Sancak Holding'e ait Hassas Teknik Enerji şirketi tarafından yapılmak istenen RES'ler için ağaç katliamı geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Evrensel Gazetesi'nden Özer Akdemir'in haberine göre, sabahın erken saatlerinde kesim yapılacak alanı kuşatan jandarma ve şirket güvenlik güçleri köylüleri ormanlık alana sokmamış, köylüler ve Urla'dan vatandaşlar alana gelene kadar yaklaşık 1000 ağaç kesilmişti.

Henüz mahkemesi devam eden davada apar topar yapılan bu ağaç katliamına karşı köylülerin avukatı EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi Hande Atay acil olarak yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Bir yandan mahkemeden gelecek olumlu karar beklenirken köylüler de alanda nöbet tutmaya, ağaçları kurtarmaya çalışmıştı. Köylülerin bölgeden uzaklaşmasını fırsat bilen şirket ise, her boşlukta ağaç kesimine devam etti. Şirket elemanları bugün de sabah saatlerinde köylüler bölgeye gelmeden önce 20 kadar ağacı kesti.

Nihayet köylülerin ve yaşam savunucularının beklediği karar öğle saatlerinde çıktı. Av. Hande Atay'a tebliğ edilen İzmir 1. İdare mahkemesi kararı, en azından yeni bir karar çıkana kadar ağaç kesimlerini durdurdu. Oybirliği ile alınan kararda şu ifadelere yer verildi: "Dava konusu işlemin RES kesin izin işlemi olması, ormanlık alanda ağaç kesiminin başlamış olması, işlemin yürütülmesi durumunda telafisi güç zararlara neden olabilecek nitelikte bulunması...” gerekçeleriyle yürütmesi durduruldu. Mahkeme davanın ara karar cevapları geldikten sonra ya da cevap verme süresi bittikten sonra yeniden incelenerek karar verilinceye kadar yürütmesinin durdurulduğunu belirtti. Köylülerin avukatı Hande Atay, mahkeme yeni bir karar verinceye kadar alanda hiçbir ağaç kesiminin yapılamayacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirdeki-6-res-icin-durdurma-karari_142654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!